Rusové bojují s požáry. Neúspěšně, nemají peníze

pav
24. 4. 2008 17:07
Správci lesů nejsou schopni řádění živlu čelit

Jekatěrinburg/Irkutsk - V Rusku momentálně zuří rekordní počet lesních požárů.

Jak informuje ruský veřejnoprávní server Vesti, na Urale a Sibiři jen za poslední dva týdny shořelo na 200 tisíc hektarů lesního porostu.

Za hlavní příčiny krizové situace považují odborníci nezvykle teplé počasí v kombinaci s absencí protipožárních opatření na straně majitelů, nájemců a správců lesů.

Přestože mnoho požárů, vzniklých většinou v důsledku lidské činnosti, jako je vypalování trávy, bylo možno lokalizovat už v raném stádiu, ukázalo se, že ti, kdo se o lesy starají, naprosto nejsou připraveni řádění živlu čelit.

„Většina nájemců na našem území dnes vůbec nemá vybavení k likvidaci požárů," citují Vesti představitele Ministerstva pro výjimečné situace v Čeljabinském regionu Gennadije Vedernikova.

Požár zachvátil plochu o rozměru zhruba 100 krát 50 metrů.
Požár zachvátil plochu o rozměru zhruba 100 krát 50 metrů. | Foto: Radek Krahulík

Zatímco dříve platila podle inspektora státního dozoru nad přírodními zdroji pro všechny závazná pravidla, dnes prý situaci komplikují složité majetkové poměry, kdy mají lesy příliš mnoho správců od soukromníků až po regionální a místní úřady.

„Problém je v tom, že dnes vše naráží na otázku financování: kdo za to všechno bude platit? Výsledek je ten, že si všichni hlídají své kopějky a starají se jen o vlastní zájmy," řekl jeden z nájemcůl Sergej Sizov.

I když ve středu pomohl s likvidací požárů na Dálném východě příchod deštivého počasí, podle meteorologů tlaková níže vydrží jen několik dní a pak se opět vrátí vedra.

Čtěte také: Oheň zabil v ruském domově 61 důchodců

Kritická situace je především na Urale, kde podle agentury RIA-Novosti jen během středy vzniklo 337 lesních požárů na rozloze téměř pěti tisíc hektarů. Mimořádný stav byl vyhlášen také ve Amurském a Burjatském kraji na Sibiři.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy