Ruský soud dal třem zadrženým na Rudém náměstí vysoké pokuty. Za připomínku roku 1968

Josef Pazderka Josef Pazderka
Aktualizováno 21. 9. 2018 10:00
Tři ruští aktivisté, kteří se letos 25. srpna účastnili tiché připomínky disidentské demonstrace proti okupaci ČSSR v roce 1968 na moskevském Rudém náměstí, dostali u soudu pokutu v souhrnné výši 55 tisíc rublů (cca 19 tisíc českých korun).
Leonid Gozman a Sergej Šarov-Delone během zadržení ruskou policií 25. srpna 2018 na moskevském Rudém náměstí.
Leonid Gozman a Sergej Šarov-Delone během zadržení ruskou policií 25. srpna 2018 na moskevském Rudém náměstí. | Foto: Vlad Dokšin/Novaja Gazeta

Moskva - Ruský soud udělil ve středu peněžité pokuty opozičnímu politikovi Leonidu Gozmanovi, lidskoprávnímu aktivistovi Sergeji Šarovovi-Delonemu a jejich kolegyni Anně Krasovické za účast v "nepovolené demonstraci" v centru Moskvy, uvedlo vysílání Rádia Svoboda. 

Všichni tři se letos 25. srpna společně s desítkami dalších lidí účastnili na Rudém náměstí tiché připomínky 50. výročí protestu osmi sovětských disidentů proti invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968. Za pokus o rozvinutí plakátů, připomínajících tehdejší demonstraci i současné politické vězně v Rusku, dostali Gozman a Šarov-Delone u soudu každý pokutu ve výši 20 tisíc rublů (necelých 7000 Kč), v případě Anny Krasovické jde o částku 15 tisíc rublů (cca 5000 Kč).

"Měla jsem velikou trému. Šla jsem k soudu poprvé. Když se mě soudce ptal, tak jsem vše odkývala. Sergej a Leonid byli bojovní. Proto asi taky dostali vyšší pokutu," řekla Anna Krasovická (25) Aktuálně.cz po vynesení rozsudku. Soud ruským úřadům zároveň v rozsudku přikázal zničit plakát Gozmana a Šarova-Deloneho s nápisem "Za vaši a naši svobodu", odkazující na slavné heslo z někdejší demonstrace sovětských disidentů před 50 lety.   

Česká sbírka

Kolegium Paměti národa, tedy volné sdružení podporovatelů české neziskové organizace Post Bellum, vyhlásilo v polovině září veřejnou sbírku na zaplacení pokuty pro Gozmana, Šarova-Deloneho a Krasovickou.

"Týká se nás to. Ti lidé stáli na náměstí a pokojně vyjádřili svobodný názor. Připomínali si padesát let starou událost v Československu a statečnost oněch osmi statečných. Nemůžeme je v tom teď nechat," prohlásil tehdy předseda Kolegia Paměti národa Jan Dobrovský.

"Nesmíme být slepí a hluší k tomu, co se děje kousek od nás, kde jsou za svobodný projev lidé zavíráni a pokutováni. Když jsem přebíral Cenu evropského občana pro Paměť národa, oslovil jsem v projevu některé české europoslance, kteří okamžitě ještě na místě slíbili podporu," dodal k tomu ředitel Post Bellum a zakladatel Paměti národa Mikuláš Kroupa.

K 19. září už Kolegium Paměti národa shromáždilo díky sbírce přes 255 tisíc korun. Kromě pokrytí pokuty pro Gozmana, Krasovickou a Šarova-Deloneho chce v budoucnu přispět i na další podobné případy v Rusku.  

"Je to samozřejmě velmi silné gesto. Všechny ty akce spojené s demonstrací jasně ukazují skutečnost, že jsme si velmi blízcí. A to je skvělé," reagovala na českou iniciativu v rozhovoru pro Aktuálně.cz v polovině září jedna ze zadržených ruských aktivistů Anna Krasovická.

VIDEO: Sbírka na podporu demonstrantů na Rudém náměstí v Moskvě

Nezisková organizace Post Bellum vyzývá k finanční podpoře tří ruských aktivistů, zadržených na vzpomínkové akci 25. 8. 2018 v Moskvě. | Video: Post Bellum
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zápasník Artur Omarov postoupil na olympijské hry

Zápasník řecko-římským stylem Artur Omarov se probojoval na olympijské hry. Na turnaji světové kvalifikace v Sofii porazil tři soupeře a coby finalista váhové kategorie do 97 kilogramů si jako jediný český reprezentant zajistil účast v Tokiu. Pod pěti kruhy bude soutěžit ve 32 letech poprvé.

"Jsem strašně šťastný. Konečně se mi to podařilo, po takový době," radoval se ve videopřenosu na facebooku Českého svazu zápasu po klíčovém vítězství nad Litevcem Viliusem Laurinaitisem. Na cestě do semifinále předtím porazil Damiana von Euwa ze Švýcarska a Němce Petera Öhlera. V neděli se utká o turnajové prvenství s Alexem Szökem z Maďarska.

Další zprávy