Ruský politolog hájí invazi do Československa, Sovětský svaz v srpnu 1968 prý jen bránil "to své"

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 8. 2018 21:37
Konzervativní ruský politolog Stanislav Smagin popisuje československou historii ve zvlášť černých barvách.
Sovětský svaz prý jen bránil "to své".
Sovětský svaz prý jen bránil "to své". | Foto: ČTK

Moskva - Jen ostře kritická slova na adresu Čechů a Slováků našel autor komentáře k 50. výročí invaze Varšavské smlouvy do Československa, který dnes zveřejnil krymský server Sevastopolskije novosti. Pokud jde o rok 1968, Sovětský svaz prý invazí bránil jen "to své".

Konzervativní ruský politolog Stanislav Smagin ve zvlášť černých barvách popisuje československou historii, počínaje "hrůzami", které československé legie v Rusku způsobily rudým i bílým v době ruské občanské války.

"Švejkovi rodáci" podle něj po válce zabavili nemalou část zlatého pokladu admirála Alexandra Kolčaka, což pak podle autora umožnilo vybudovat silnou armádu a obranná opevnění na hranicích s Německem.

"Po necelých dvaceti letech ale Češi tradičně bez odporu před Němci složili ruce v klín," píše se v komentáři. "Po válce pak vyhnání Němců doprovázely skutečné akty genocidy", které nešetřily ženy ani kojence. Dobře se ve společném státě nežilo ani Slovákům, kteří "vážně zvažovali, že se stanou součástí SSSR jako svazová republika".

Československo se po válce stalo "naší ideologickou a geopolitickou zónou bezpečnosti vybojovanou za cenu ohromných ztrát a gigantického vypětí," píše Smagin. "V srpnu 1968 sovětské vedení, možná chybující v hodnocení hrozeb nebo málo využívající arzenál nesilových metod, bránilo to své. Uplynulé půlstoletí dokázalo oprávněnost motivace Brežněva a jeho kolegů, pokud neprokázalo i oprávněnost jeho kroků."

Vnucovat Čechům ruský pohled na tyto události je podle autora zbytečné. "Je možné upřímně litovat Čechy, kteří před půlstoletím se slzami v očích sledovali sovětské tanky v ulicích Prahy. Je ale možné i pochopit, že bez intervence by SSSR riskoval, že už za pár let budou stát vojska NATO před Užhorodem," píše se v komentáři.

Autor v závěru píše o Václavu Klausovi a Miloši Zemanovi jako o stoupencích spolupráce s Ruskem. Usuzuje z toho, že "Češi podle všeho aspoň vnitřně našli ospravedlnění pro operaci Dunaj, nebo prostě nepovažují události roku 1968 za hodné neustálých bolestných vzpomínek a úvah".

 

Právě se děje

před 4 minutami

AstraZeneca prodala svůj podíl ve firmě Moderna. Obě vyrábí vakcíny na covid-19

Britsko-švédská farmaceutická firma AstraZeneca prodala svůj podíl 7,7 procenta v americké biotechnologické společnosti Moderna za více než jednu miliardu USD (21,6 miliardy Kč). Akcie Moderny v poslední době výrazně rostly díky její vakcíně proti covidu-19. AstraZeneca byla druhým největším akcionářem Moderny. Informuje o tom list The Times.

Ze zprávy nebylo okamžitě jasné, za jak dlouhé období AstraZeneca svůj podíl prodala. Cena akcie Moderny se minulý měsíc zvýšila až na 186 USD z 29 USD před rokem. V pátek akcie firmy uzavřely na ceně 154,81 USD, což celou firmu ohodnotilo na 61 miliard USD.

Zisk z prodeje akcií posílí finance firmy AstraZeneca, která stejně jako Moderna vyrábí vlastní vakcínu proti covidu-19, vyvinutou ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Na rozdíl od Moderny ji však v době pandemie prodává bez zisku.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Netanjahu obvinil Írán z výbuchu na izraelské obchodní lodi

 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes obvinil Írán z odpovědnosti za páteční výbuch na izraelské obchodní lodi v Ománském zálivu. Vyhnul se ale přímé odpovědi na otázku, zda Izrael chystá nějakou odvetu. Informovala o tom agentura Reuters.

Už v sobotu uvedl izraelský ministr obrany Benny Ganc, že za výbuchem na lodi pravděpodobně stojí Írán. Plavidlo MV Helios Ray pro přepravu vozidel zasáhl výbuch nad hladinou vody, který prorazil otvor v obou stranách kýlu. Nikdo z posádky nebyl zraněn. "Jednalo se nepochybně o íránskou operaci. To je jasné," řekl dnes Netanjahu izraelské rozhlasové stanici Kan.

Na dotaz, zda Izrael bude nějak reagovat, Netanjahu zopakoval svá předchozí prohlášení, že je odhodlaný zabránit Íránu ve vývoji jaderné kapacity a dodal: "Írán je největším nepřítelem Izraele, a my proti němu budeme nadále zasahovat po celé oblasti," uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy