reklama
 
 

Video: Nebezpečný manévr. Ruská stíhačka nad Baltským mořem vytlačovala americkou

Aktualizováno 31. 1. 2019 15:06
Ruský pilot natočil druhého ve chvíli, kdy naletěl se stíhačkou Su-27P těsně na stroj F-15C, který patroloval nad Baltským mořem v rámci mise NATO. | Video: Babak Taghvaee |  00:41
Ruský stíhací letoun se nad Baltským mořem nebezpečně přiblížil ke stíhačce Severoatlantické aliance (NATO), která v tu chvíli v mezinárodním vzdušném prostoru držela hlídku. Video, které se ve čtvrtek objevilo na ruských sociálních sítích, ukazuje, jak se stroj typu Su-27P vzdušných sil Ruska snažil agresivním manévrem vytlačit americkou stíhačku F-15. Přesné datum ani místo incidentu zatím nejsou známé.

Americký letoun byl pak donucen vzdálit se z původního prostoru, ve kterém se pohyboval. Stíhačka patřící letectvu Spojených států patrolovala nad Baltským mořem v rámci mise NATO

Na video, které původně sdílel ruský pilot, upozornil americký bezpečnostní analytik Babak Taghvaee. Od čtvrtečního rána koluje i na sociálních sítích v Rusku, kde ho komentuje řada lidí. Někteří nad agresivním manévrem ruského pilota jásají a dodávají, že měl být daleko tvrdší. "Měli k tomu klidně dodat varovný výstřel. Na kabinu," píší diskutéři na ruském Twitteru.

Rusky propagandistický web Life.ru tvrdí, že ruská stíhačka jen odehnala americký F-15 od civilního vládního ruského letadla. Neuvádí ale žádné datum ani kontext, který by tuto skutečnost potvrzoval. Ohledně přesného data natočeného incidentu zatím panují nejasnosti. Podle analytika Romana Mácy není pravděpodobné, že jde o video ze čtvrtka, ale vzniklo pravděpodobně už dříve.

Kreml ani Washington se k události zatím nevyjádřily.

Není to poprvé, kdy byla ruská stíhačka nebezpečně blízko stroji NATO. K podobné události došlo například loni v květnu, kdy se k sobě na vzdálenost šesti metrů přiblížily ruský a americký vojenský letoun. V této blízkosti se obě letadla několik minut dál pohybovala.

Námořnictvo USA označilo tehdejší ruský manévr za neprofesionální. Obdobné incidenty nejsou výjimkou ani nad Černým mořem. Zde se například před rokem ruská stíhačka přiblížila k americkému vojenskému letadlu na vzdálenost 1,5 metru.

autor: Zahraničí | 31. 1. 2019 13:44

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama