RDIF podle agentury TASS sdělil, že slovenský Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) porušil smlouvu tím, že zadal testování dodané zásilky Sputnik V laboratoři, která není součástí sítě oficiálních laboratoří Evropské unie, přestože tato síť je dostupná.
Fond na Twitteru uvedl, že rovněž požádal o zaslání šarže do speciálně certifikované laboratoře k dalším kontrolám. SÚKL dříve uvedl, že vakcíny, které obdržel, se lišily od šarží přezkoumávaných Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA) a odborným časopisem Lancet. RDIF naopak podle Reuters tvrdí, že všechny šarže jsou stejné.
Bratislava dosud nerozhodla, zda bude Sputnikem V očkovat obyvatele. SÚKL s ohledem na nedostatek informací nevydal své hodnocení přínosů a rizik ruské vakcíny. Kvůli její dodávce dnes Moskvu navštívil slovenský ministr financí Igor Matovič, který její nákup prosadil ještě z pozice premiéra navzdory odporu části koalice.
"Podle publikovaných zpráv by se Sputnik V měl používat přibližně ve 40 zemích světa, ale tyto vakcíny spojuje jen název. Není prokázaná srovnatelnost a konzistentnost různých šarží vyrobených na různých místech. Ve vícero případech se jeví, že jde o vakcíny s rozdílnými vlastnostmi," uvedl SÚKL. Zmíněné rozdílné vlastnosti jednotlivých dávek Sputniku V se podle SÚKL týkají například složení a způsobu výroby vakcíny.
SÚKL také sdělil, že Slovensko získalo ruskou vakcínu, která není shodná s tou látkou, kterou by měla posoudit Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Slovenský úřad dodal, že od ruského výrobce vakcíny nedostal asi 80 procent požadovaných údajů v souvislosti se Sputnikem V.
Expremiér Matovič na sociální síti napsal, že někdo chce znemožnit použití Sputniku V na Slovensku. Právě okolnosti dovozu první zásilky ruské vakcíny na Slovensko v březnu prohloubily v zemi vládní krizi, která vyústila ve výměnu premiéra i ministra zdravotnictví.