Infobox
PŘEČTĚTE SI:
- Rusové řeší "špionážní skandál Britů"
Aféra, která se rozhořela mezi Ruskem a Británií, připomíná konflikty z dob studené války. - Rusko údajně zatklo dva britské špiony
Ruské bezpečnostní síly prý zatkly dva špióny, kteří v Rusku pracovali pro britské tajné služby.
Jako příběh z dob studené války vypadá životní osud penzisty ruské armády Sergeje Skripala, který byl v polovině 90. let minulého století naverbován britskou tajnou službou MI6.
Jeho úkol byl snadný. Londýnským "zaměstnavatelům" měl sdělovat informace o ruských špionážních aktivitách ve Velké Británii.
Rusko: Naše bezpečnost byla ohrožena
Pětapadesátiletý Skripal byl zatčen ruskými úřady v roce 2004 a obviněn ze špionáže. "Jeho kroky ovlivnily a poškodily obrannou kapacitu a bezpečnost státu," pronesl mluvčí ruské Federální bezpečnostní služba (FSB).
Podle informací ruských úřadů bylo v průběhu necelých deseti let Skripalovi vyplaceno na účet ve španělské bance více než 100 tisíc dolarů.
"Britskou MI6 byl naverbován v polovině 90. let a během následujících let jim předával přísně střežené informace výměnou za peníze," řekl novinářům mluvčí soudu Jevgenij Komissarov.
Představitelé bezpečnostní služby jsou navíc přesvědčeni, že Skripal nepřestal tajné informace "prodávat" ani po svém odchodu do penze v roce 1999. Podle ruských zákonů je vlastizrada trestána v rozmezí 12 až 20 let odnětí svobody.
Jelikož informace o případu byly drženy v tajnosti, nemá veřejnost do dnešních dnů přesné informace o tom, která ruská bezpečnostní služba Skripala zaměstnávala a kde dnes již vysloužilý ruský špión získával potřebné informace.
Mluvčí britského velvyslanectví v Moskvě odmítl celou záležitost komentovat. "K otázkám týkajícím se zpravodajských služeb se nevyjadřujeme," prohlásil.
Britsko-ruské špionážní aféry pokračují
Špionážní skandály provází historii rusko-britských vztahů již desetiletí, a přestože s koncem studené války jejich počet klesl, případ Skripala není ničím překvapivým.
Naposledy v lednu odvysílala ruská televizní stanice snímek usvědčující britské agenty z předávání informace na Ostrovy prostřednictvím speciálního umělého "špionážního kamene".
Mezi čtyřmi britskými diplomaty "obviněnými ze špionáže" se podle ruské televize ocitl i druhý tajemník ambasády.