Rusko tvrdí, že jeho raketu žádný radar nezachytí

Reuters, Red Zah
28. 8. 2008 16:18
Armáda vyzkoušela střelu dlouhého doletu Topol

Moskva - Ruská armáda oznámila, že dnes úspěšně vyzkoušela raketu dlouhého doletu Topol, která je údajně nezachytitelná radary.

Test se odehrál na dálněvýchodní základně v Plesecku na poloostrově Kamčatka.

"Zkouška se speciálně soustředila na to, aby se raketa vyhnula zaměření pozemními radary," prohlásil plukovník Alexandr Vovk, příslušník ruských raketových vojsk.

Raketa RS-12M Topol má maximální dolet až deset tisíc kilometrů.

Putin po nástupu do funkce prezidenta v roce 2000 výrazně zvýšil výdaje na armádu a vojenský výzkum.
Putin po nástupu do funkce prezidenta v roce 2000 výrazně zvýšil výdaje na armádu a vojenský výzkum. | Foto: Reuters

"Do konce roku proběhnou další zkoušky," ujistil Vovk.

Moskva zásadně odmítá stavbu americké protiraketové základny v Polsku a doprovodného radaru v České republice. Bývalý prezident Vladimir Putin sliboval, že na americký krok Rusko "adekvátně odpoví."

V reakci si vyhradila právo postavit vlastní základny s raketami v Bělorusku nebo v Kaliningradu u polských hranic. Ruští generálové hovoří i o možném umístění ruských bombardérů na Kubě.

Dále čtěte:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy