Rusko poprvé pustí pozorovatele OSN do Sýrie, Asad vybírá místa pro další úder

Martin Novák Martin Novák
19. 12. 2016 15:08
Rusko a další členové Rady bezpečnosti OSN se vzácně shodli na rezoluci o vyslání pozorovatelů OSN do východního Aleppa. Cílem je dohlédnout na evakuaci tisíců lidí. Dosud Moskva přímou účast zástupců OSN v syrské válce odmítala.
Východní Aleppo.
Východní Aleppo. | Foto: Reuters

New YorkRusko poprvé souhlasí s vysláním pozorovatelů Organizace spojených národů (OSN) do Sýrie.

Rada bezpečnosti jednomyslně schválila text rezoluce, který dává zástupcům OSN mandát odjet do Aleppa a na místě koordinovat evakuaci obyvatel východní části města.

Evakuace po dobytí Aleppa syrskou armádou a jejími spojenci začaly minulý týden ve čtvrtek, zatím však bez mezinárodní pomoci.

Rusko dosud v Radě bezpečnosti vetovalo všechny rezoluce, které omezovaly prezidenta Bašára Asada nebo ruské letectvo v útocích na povstalce.

Naposledy Moskva vetovala rezoluci o příměří v Aleppu a zastavení bombardování na začátku října. Celkem ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin zablokoval od začátku konfliktu v roce 2011 šest rezolucí.

Například v roce 2014 tu, která chtěla syrskou vládu poslat k Mezinárodnímu trestnímu soudu, který se zabývá zločiny proti lidskosti a válečnými zločiny.

Moskva znovu pohrozila vetem

I tentokrát Moskva znovu hrozila vetem návrhu, který předložila Francie. Obě země se pak dohodly na kompromisu.

Zatím ale není jasné, kdo bude tvořit tým pozorovatelů a kdy do Aleppa přijede.

V textu se uvádí, že pro pozorovatele OSN musí všechny strany konfliktu vytvořit ve východním Aleppu podmínky a úkolem mise je zlepšit situaci civilistů a zajistit jejich ochranu.

Pro návrh hlasovala i velvyslankyně Spojených států Samantha Powerová, která minulý týden vyčetla Rusku a Íránu utrpení civilistů v Aleppu.

Evakuace pokračuje

Ve východní části města nadále čekají na evakuaci tisíce lidí. Na místě, kde se shromažďují, dostávají čísla a na základě toho pak místa v autobusech.

Nemají téměř žádné jídlo a pití; nemohou si ani dojít nikam na toaletu.

Autobusy míří do severozápadní syrské provincie Idlíb, kterou ovládají rebelové. Mezi civilisty, kteří se tam dostali během pondělí z východního Aleppa, byla i sedmiletá dívka Bana Alabedová s rodinou.

V posledních měsících tweetovala o tom, co v obleženém a bombardovaném městě prožívá. Její účet na Twitteru sleduje přes 320 tisíc lidí.

Na území ovládaném Asadovým režimem naopak v rámci dohody evakuují autobusy obyvatele šíitských vesnic Fúa a Kefrája, obklíčených povstalci v provincii Idlíb.

Povstání proti Asadovi podporují hlavně sunnitští muslimové, zatímco příslušníci náboženských menšin – alávité, drúzové, šíitští muslimové a křesťané – převážně stojí za režimem. Na straně syrského režimu také bojují šíité ze zahraničí, hlavně z Íránu a z libanonské organizace Hizballáh.

Právě do provincie Idlíb se zřejmě přesunou boje. Je tam soustředěno mnoho uprchlíků z oblastí nepřátelských Asadovi a zhruba padesát tisíc ozbrojenců. Mezi nimi členové islamistické skupiny Džabhat Fatáh aš-Šám, donedávna se hlásící k al-Káidě.

"Dát dohromady na jednom místě nepřátelsky naladěnou populaci a extremisty znamená řešit problém na jednom místě. Režim tam tvrdě zaútočí a mezinárodní společenství nebude příliš hlasitě reagovat," řekl agentuře AP Faysal Itani, analytik výzkumného centra Antlantic Council.

Sám Asad minulý týden v rozhovoru pro ruskou televizi uvedl, že "rozhodnutí o tom, na jaké město přijde ve válce řada, závisí od toho, jaká je tam koncentrace teroristů a jak jiné země poskytují těmto teroristům logistickou podporu".

Narážel na to, že Idlíb sousedí s Tureckem, které některým povstaleckým organizacím posílá zbraně.

Pozorovatelé OSN mají na základě rezoluce mandát pouze pro Aleppo, nikoliv pro provincii Idlíb.

 

Právě se děje

Další zprávy