Rusko: Klaus je obětí msty, žalobci ho chtějí zničit

ČTK ČTK
5. 3. 2013 18:30
Václav Klaus čelí žalobě za velezradu. Důvodem je jeho rozsáhlá amnestie. Rusko je při něm
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Sandra Štefaniková

Moskva - Na vlně lidové nespokojenosti s amnestií pro vysoce postavené úplatkáře byla sice na českého prezidenta Václava Klause podána ústavní žaloba pro velezradu. Ve skutečnosti ale "není vyloučeno, že s Klausem si vyrovnávají účty nespokojenci s jeho politikou vůči Evropské unii", napsal dnes ruský server pravda.ru.

"Finále více než dvacetileté Klausovy politické dráhy se zdá být pošramoceno. Člověk, který byl deset let prezidentem, pět let premiérem a čtyři roky předsedou sněmovny, zjevně počítal s tím, že odejde s vysoko vztyčenou hlavou," konstatoval komentátor.

Upozornil přitom na klady Klausovy činnosti: "prakticky ukázkové reformy při přechodu od socialismu ke kapitalismu", "pokojný a civilizovaný rozvod se Slovenskem".

Poukázal  i na to, že "na mezinárodní scéně zněl Klausův hlas hlasitěji, než by obvykle příslušelo hlavě malé země s deseti miliony obyvatel". Ale na Klausovy zásluhy nebrali jeho odpůrci zřetel, poznamenává pravda.ru.

Server připouští, že celý příběh odstartovalo Klausovo udělení amnestie, právě v době krize a korupčních skandálů s účastí exministrů i expremiérů.

To rozdmýchalo lidový hněv a umožnilo senátorům zasadit Klausovi "úder na rozloučenou".

Spiknutí proti Klausovi?

Ale v žalobě figuruje i bod, který přesahuje domácí vyřizování účtů: Klausovi se vytýká kategorické odmítnutí podepsat dodatek k Lisabonské smlouvě ohledně eurovalu. Je však sporné, zda skutečně byl povinen jej podepsat, když Česko není součástí eurozóny a mělo by doplácet na Španěly a Řeky, kteří si nežijí hůře než Češi.

"Ale většina české politické elity byla naladěna pro přijetí podmínek EU, a tak se našel další důvod k nakopnutí odcházejícího prezidenta," podotkla pravda.ru.

"Vzniká otázka, zda to není záměr, a nikoli náhoda, že z velezrady obviňují člověka, který se v posledních letech nebál jít proti 'generální linii' v EU. Stačí si vzpomenout, že Klaus byl v roce 2009 jediný z evropských prezidentů a premiérů, který si úporně nepřál podepsat základní dokument EU, Lisabonskou smlouvu. (...) Je naprosto možné, že EU podněcovala proevropsky naladěné senátory k tomu, aby Klausovi uštědřili úder," píše pravda.ru.

A to "evropská praxe svědčí o tom, že někdejší vůdce se snaží obvinit z ještě většího množství hříchů než vůdce stávající. Helmut Kohl, Jacques Chirac, Silvio Berlusconi... A teď hrozí, že společnost vyšetřovaných penzistů doplní i Václav Klaus," porkačují ruští novináři.

Obdobné podezření vyslovila na svém webu ruská státní rozhlasová a televizní stanice Hlas Ruska.

Euroskepticismus nestačil

Obvinění proti českému prezidentovi se sice opírá hlavně o "krajně spornou novoroční amnestii", ale Václav Klaus je "neobyčejný prezident", který i před amnestií budil nevoli značné části české politiky, poznamenává ruská stanice.

Svou jedinečnost podle ní Klaus předvedl i tím, že v srpnu 2008 během rusko-gruzínské války kritizoval "módní vlnu úsudků o hodné Gruzii a zlém Rusku" a "jeho pohled na konflikt byl výjimkou mezi předními politiky zemí EU," uvedl Hlas Ruska. Sám euroskepticismus by však podle stanice na obvinění nestačil, a tak hlavním bodem je nanejvýš rozporuplná amnestie.

"Klausovo rozhodnutí sotva lze považovat za bezvadné, a tak je reakce veřejnosti naprosto pochopitelná. Je to ale velezrada?" táže se Hlas Ruska a poznamenává, že o tak těžkém zločinu chybějí jakékoli důkazy.

Prezidentovi odpůrci se "při vyhrocení situace až do krajnosti" opírají spíše o veřejné mínění, než o právní argumenty, míní stanice. 

 

Právě se děje

Další zprávy