Rusko a Írán musí přestat s nálety na syrské civilisty, vyzvala Francie

ČTK ČTK
14. 11. 2017 23:00
Den poté, co při náletu na tržiště západně od Aleppa zahynulo šest desítek lidí, vyzvala Francie spojence režimu Bašára Asada, aby upustili od náletů na civilní obyvatelstvo.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Paříž/Damašek - Rusko a Írán musí udělat vše pro to, aby v Sýrii ustaly nálety na civilní obyvatelstvo, uvedla v úterý Paříž poté, co při pondělním náletu zemřelo na tržišti ve městě Atárib západně od Aleppa nejméně 61 osob. Francie zároveň vyzvala ke klidu zbraní, informovala agentura Reuters.

Islamisté letecký útok připisují Rusku. Exilová organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) uvedla, že nálety provedlo buď syrské, nebo spojenecké ruské letectvo.

Bomby zasáhly tržiště ve městě Atárib nedaleko Halabu, který je největším syrským městem a který ovládá několik povstaleckých skupin. SOHR informoval, že došlo ke třem náletům.

"Francie odsuzuje bombardování, k němuž došlo 13. listopadu v Atáribu a při kterém zahynuly desítky civilistů," uvedla mluvčí francouzského ministerstva zahraničí Agnes Romanetová-Espagneová.

"Vyzýváme spojence Damašku, aby učinili vše pro to, aby takovéto nepřijatelné útoky ustaly, a aby se zasloužili o definitivní klid zbraní," dodala mluvčí.

Atárib se nachází v jedné z takzvaných bezpečných zón, na jejichž vytvoření se při mírových jednáních v květnu v Kazachstánu dohodly Rusko a Írán (spojenci syrského prezidenta Bašára Asada) a Turecko, jež podporuje rebely.

Romanetová-Espagneová zároveň prohlásila, že humanitární pomoc poskytnutá obléhané východní Ghútě u Damašku je nedostatečná, a naznačila, že by si Rusko mělo v tomto směru počínat aktivněji.

Poradce OSN pro humanitární otázky Jan Egeland minulý týden řekl, že až 400 000 civilistů v obléhané východní Ghútě hrozí "naprostá katastrofa". Do města bylo kamionům s pomocí umožněno vjet po více než roce na konci října. Šlo o 49 aut s humanitárním materiálem pro zhruba 40 000 lidí.

 

Právě se děje

před 2 minutami

V Sýrii je kvůli turecké ofenzivě bez dozoru 12 věznic s islámskými radikály

V Sýrii je ofenzivě bez dozoru 12 věznic s islámskými radikály, řekl ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Ostrahu těchto věznic je podle něj třeba naléhavě vyřešit. Ankara 9. října zahájila ofenzivu na severu Sýrie proti kurdským oddílům, kteří do té doby věznice a tábory se zajatci z teroristické organizace Islámský stát (IS) zajišťovali. Od čtvrtka jsou boje na pět dní přerušeny.

Ruská armáda spolu se syrskou začala obsazovat posty, z nichž se Kurdové stáhli. Šojgu řekl, že ve věznicích, které jsou teď bez ostrahy, jsou i zahraniční radikálové, kteří by se mohli pokusit dostat se do zemí svého původu. Mezi členy IS byli i lidé z postsovětských států.

před 1 hodinou

Britská libra po odkladu schválení brexitové dohody oslabuje

Britská libra oslabuje poté, co dolní komora britského parlamentu o víkendu odsunula schválení brexitové dohody, dokud její obsah nebude převeden do britského práva. Kolem 08:00 SELČ libra vůči dolaru ztrácela 0,6 procenta na 1,2905 USD. Minulý týden se přitom vyšplhala až na pětiměsíční maximum 1,2990 USD.

Podle analytiků nicméně víkendový vývoj snížil riziko brexitu bez dohody, což brání výraznějšímu propadu libry. Banka Goldman Sachs v nedělí snížila pravděpodobnost brexitu bez dohody na pět procent z dříve předpokládaných deseti procent, napsala agentura Reuters.

Euro si vůči libře připisuje zhruba 0,4 procenta na 0,8644 GBP. Vůči dolaru jednotná evropská měna ztrácí přibližně desetinu procenta na 1,1155 USD.

Další zprávy