reklama
 
 

Rusko a Írán musí přestat s nálety na syrské civilisty, vyzvala Francie

14. 11. 2017 23:00
Den poté, co při náletu na tržiště západně od Aleppa zahynulo šest desítek lidí, vyzvala Francie spojence režimu Bašára Asada, aby upustili od náletů na civilní obyvatelstvo.

Paříž/Damašek - Rusko a Írán musí udělat vše pro to, aby v Sýrii ustaly nálety na civilní obyvatelstvo, uvedla v úterý Paříž poté, co při pondělním náletu zemřelo na tržišti ve městě Atárib západně od Aleppa nejméně 61 osob. Francie zároveň vyzvala ke klidu zbraní, informovala agentura Reuters.

Islamisté letecký útok připisují Rusku. Exilová organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) uvedla, že nálety provedlo buď syrské, nebo spojenecké ruské letectvo.

Bomby zasáhly tržiště ve městě Atárib nedaleko Halabu, který je největším syrským městem a který ovládá několik povstaleckých skupin. SOHR informoval, že došlo ke třem náletům.

"Francie odsuzuje bombardování, k němuž došlo 13. listopadu v Atáribu a při kterém zahynuly desítky civilistů," uvedla mluvčí francouzského ministerstva zahraničí Agnes Romanetová-Espagneová.

"Vyzýváme spojence Damašku, aby učinili vše pro to, aby takovéto nepřijatelné útoky ustaly, a aby se zasloužili o definitivní klid zbraní," dodala mluvčí.

Atárib se nachází v jedné z takzvaných bezpečných zón, na jejichž vytvoření se při mírových jednáních v květnu v Kazachstánu dohodly Rusko a Írán (spojenci syrského prezidenta Bašára Asada) a Turecko, jež podporuje rebely.

Romanetová-Espagneová zároveň prohlásila, že humanitární pomoc poskytnutá obléhané východní Ghútě u Damašku je nedostatečná, a naznačila, že by si Rusko mělo v tomto směru počínat aktivněji.

Poradce OSN pro humanitární otázky Jan Egeland minulý týden řekl, že až 400 000 civilistů v obléhané východní Ghútě hrozí "naprostá katastrofa". Do města bylo kamionům s pomocí umožněno vjet po více než roce na konci října. Šlo o 49 aut s humanitárním materiálem pro zhruba 40 000 lidí.

autor: ČTK | 14. 11. 2017 23:00

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama