USA boj proti Islámskému státu jen předstírají, tvrdí Moskva. Jako důkaz použila snímky z videohry

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 11. 2017 19:30
Podle nezávislé organizace Conflict Intelligence Team (CIT) se jedná o snímky z videohry a z náletů iráckých jednotek na pozice radikálů v Iráku. Dotčené snímky ruské ministerstvo obrany prý již ze sociálních sítí stáhlo.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Moskva - Spojené státy de facto poskytují bojovníkům samozvaného Islámského státu v Sýrii ochranu a boj s terorismem jen předstírají. Podle agentury Reuters to uvedlo ruské ministerstvo obrany s tím, že Američané zabránili ruským náletům v oblasti ovládané Islámským státem.

Ministerstvo jako důkazy předložilo údajné fotografie z ruských bezpilotních strojů, podle nezávislé organizace Conflict Intelligence Team (CIT) se však jedná o snímky z videohry a z náletů iráckých jednotek na pozice radikálů v Iráku. Ministerstvo obrany publikaci snímků označilo za chybu jednoho ze svých pracovníků, na obvinění ale trvá.

Spojené státy, které stojí v čele mezinárodní koalice pro boj s Islámským státem, se podle Moskvy pokusily zabránit ruským náletům u syrského města Búkamál. "Na fotografiích pořízených 9. listopadu 2017 ruskými bezpilotními stroji jsou zaznamenány ozbrojenci z Islámského státu, kteří ve snaze zachránit se před ruskými nálety… odjíždějí z Búkamálu směrem k syrsko-irácké hranici," uvedlo ruské ministerstvo obrany, které snímky zveřejnilo i na svých sociálních sítích.

Ruská armáda podle ministerstva obrany vyzvala koalici vedenou Spojenými státy ke společným náletům na radikály, což však americké velení prý výslovně odmítlo. Odůvodnilo to tím, že se islamisté koalici dobrovolně vzdávají. Ruská armáda následně upozornila na to, že se radikálové na území ovládaném koalicí chystají k dalším útokům na syrské jednotky v regionu, na což koalice údajně nijak nereagovala.

"Tato fakta dokazují, že Spojené státy předstírají boj proti mezinárodnímu terorismu… Ve skutečnosti poskytují ochranu bojovníkům Islámského státu," uvedlo ruské ministerstvo obrany.

Nezávislí odborníci z CIT však při analýze fotografií poskytnutých ministerstvem zjistili, že čtyři z pěti snímků pocházejí z videa iráckého ministerstva obrany z roku 2016, na němž irácké letectvo provádí nálety na pozice Islámského státu poblíž iráckého města Fallúdža. Pátým snímkem je prý obrázek z propagačního videa k mobilní bojové hře AC-130 Gunship Simulator.

Ministerstvo obrany publikaci nesprávných snímků následně označilo za chybu jednoho ze zaměstnanců resortu, kterou nyní prošetřuje. To, že americké jednotky odmítly společné nálety, však zůstává podle prohlášení ministerstva objektivním faktem doloženým i v přepisech jednání. Původní fotografie byly na sociálních sítích nahrazeny snímky novými, uvedla agentura Interfax.

Búkamál, který leží blízko hranice s Irákem, je posledním větším městem, které mají bojovníci Islámského státu zřejmě ještě pod kontrolou. Na Islámský stát v těchto oblastech útočí dělostřeleckou palbou vojáci věrní syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi a ze vzduchu ruské letectvo. Přestože syrská armáda 8. listopadu oznámila, že město z rukou radikálů dobyla, v neděli se radikálům údajně podařilo město získat zpět.

 

Právě se děje

Další zprávy