Šílené i na Rusy. Agresor byl u Charkova nucen změnit taktiku, píší analytici

bb bb
15. 5. 2024 14:53
Zdá se, že tempo ruské ofenzivy v severní Charkovské oblasti v posledních hodinách zpomalilo. Pravděpodobně to způsobila nová taktika agresora a jeho velké ztráty, tvrdí americký think tank Institut pro studium války (ISW).
Ukrajinská pohraniční stráž zveřejnila video, které údajně ukazuje boje u Vovčansku | Video: Reuters

Ruské síly dle ukrajinského Generálního štábu ztratily za 24 hodin na frontě až 1 740 vojáků, což je i na bezohledný ruský přístup k vlastní živé síle velmi vysoké číslo. Podle čísel, která zveřejňují Ukrajinci, jde o vůbec nejvyšší denní přírůstek ruských ztrát od začátku invaze. ISW není schopna tento údaj potvrdit, ale pravděpodobná výše ztrát odpovídá celkovému zpomalení ofenzívy pozorovanému 14. května.

Rusové podle vojenských analytiků plánují sjednotit opěrné body v Lypce a Vovčansku a vytvořit pohraniční "nárazníkové pásmo". Dávají tak zřejmě přednost před hlubokým pronikáním do samotné oblasti. Několik ukrajinských vojenských představitelů oznámilo, že se podle nich situace pomalu stabilizuje.

Ruské a ukrajinské zdroje rovněž uvádějí, že invazní jednotky používají v Charkovské oblasti novou taktiku: malé útočné skupiny o maximálně pěti lidech pronikají do ukrajinských pozic a poté se spojují s dalšími malými útočnými skupinami, aby vytvořily větší údernou sílu.

Záběry z dronu údajně pořízené ve Vovčansku ukazují ruskou pěchotu operující v malých útočných skupinách uvnitř města, což tyto zprávy potvrzuje. Vojenští analytici se však domnívají, že i využívání malých útočných skupin může přispět ke zvýšeným ztrátám ruských vojáků. 

Ruský vojenský komentátor, který dříve sloužil jako instruktor jednotky Storm-Z, si stěžoval, že záběry malých ruských útočných skupin odrážejí spíše špatný výcvik než novou a účinnou taktiku. Ukrajinský vojenský pozorovatel Kostjantyn Mašovec poznamenal, že nárůst ruských ztrát na této frontě vede ke zpomalení celkového tempa ofenzivních operací. 

Co když nejde o fintu. Analytici se obávají, že Rusové to u Charkova myslí vážně. (Celý článek s videem zde)

"Šlo o informační operaci, nic se neděje," uklidňuje ohledně bojů o Vovčansk šéf vojenské rozvědky. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy