Ruská prokuratura navrhla likvidaci spolku Memorial, který mapuje politické represe

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
12. 11. 2021 10:29
Ruská generální prokuratura požádala Nejvyšší soud, aby uzavřel nevládní organizaci Mezinárodní Memorial, která patří mezi nejstarší a nejrespektovanější skupiny hájící lidská práva v Rusku. S odvoláním na samotné uskupení o tom informovaly stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) a ruský servis BBC.
Policie v Rusku - ilustrační foto.
Policie v Rusku - ilustrační foto. | Foto: Reuters

"Je to politické rozhodnutí zničit Memorial - organizaci, která se věnuje historii politických represí a ochraně lidských práv," uvedl Memorial v prohlášení. "Domníváme se, že pro likvidaci Mezinárodního Memorialu neexistuje žádný právní základ," poznamenala organizace. Soudní slyšení je podle prohlášení naplánováno na 25. listopad.

"Jsme v šoku. Na druhou stranu, to není překvapivé… V posledních letech se v Rusku dějí tak divoké věci, že to nevyvolává údiv," řekl agentuře Reuters člen správní rady Memorialu Oleg Orlov, který zároveň poslední krok ruských úřadů označil za "ránu pro celou občanskou společnost".

"To, že nás zlikvidují, neznamená, že vše skončí. Budeme pracovat z našich bytů, dokud nás všechny nezavřou," dodal.

Proti žádosti protestuje také český Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR). "Máme vážné obavy o osud neocenitelného archivního materiálu sdružení, jenž se vztahuje k výzkumu a uchování paměti o politických represích. Protestujeme proti snaze zničit Memorial, organizaci, která se věnuje historii politických represí a obraně lidských práv," píše ústav v prohlášení.

"Naléhavě žádáme politické představitele České republiky, aby se o bezprecedentní pronásledování sdružení Mezinárodní Memorial zajímali a o aktuální situaci jednali na celoevropské úrovni," doplňuje ÚSTR. 

Memorial vznikl na konci 80. let a k jeho zakladatelům patřil sovětský disident a nositel Nobelovy ceny za mír Andrej Sacharov. Organizace proslula především odhalováním zločinů stalinismu, věnuje se také ochraně lidských práv. Uskupení samo sebe označuje spíše za hnutí, než za jednu organizaci. V roce 2018 mělo přes 60 poboček a přidružených organizací roztroušených po celém Rusku. Řada z nich se stala v minulosti terči útoků, připomněla agentura Reuters.

Mezinárodní Memorial, který má sídlo v Moskvě a zastřešuje zbytek hnutí, dostal od úřadů nálepku "zahraničního agenta" v roce 2016. O rok dříve na tutéž černou listinu umístily úřady Středisko pro lidská práva Memorial. Toto označení, které si z dob Sovětského svazu nese hanlivý podtext, obnáší další vládní kontrolu a komplikace. Rusko kontroverzní zákon o "zahraničních agentech" přijalo v roce 2012 a postupně ho rozšířilo z nevládních organizací na nezávislá média i jednotlivce, kteří přijímají finance ze zahraničí a podle úřadů vyvíjejí politickou činnost.

Úřady tak už označily kromě organizací také řadu nezávislých ruských médií a novinářů kritických vůči Kremlu. To mělo za následek, že řada z nich ukončila činnost kvůli ztrátě inzerentů a potažmo příjmů, poznamenala RFE/RL.

Agentura AP krok ruské prokuratury vůči Memorialu označila za součást dlouhodobějšího zásahu proti aktivistům, nezávislým médiím a příznivcům opozice. "Opakovaně jsme říkali, že zákon (o zahraničních agentech) byl původně koncipován jako nástroj k potírání nezávislých organizací, a trvali jsme na jeho zrušení. Dokud však zákon existuje, jsme nuceni jeho požadavky dodržovat," uvedl Memorial.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Správkyně české Sberbank zahájila výběrové řízení na odkup firemních dluhopisů

Insolvenční správkyně Sberbank CZ Jiřina Lužová zahájila výběrové řízení na odkup korporátních dluhopisů z portfolia banky, která je v likvidaci. Předmětem nabídky je prodej tří korporátních dluhopisů v nominální hodnotě 730 milionů korun. Vypořádání prodeje očekává nejpozději do poloviny dubna 2023. Lužová o tom dnes informovala ČTK.

"Prodej korporátních dluhopisů v portfoliu Sberbank CZ je dalším krokem k získání finančních prostředků na vypořádání věřitelů banky ještě v letošním roce," uvedla Lužová.

K prodeji korporátních dluhopisů v portfoliu banky přistoupila správkyně v rámci procesu zpeněžení majetkové podstaty Sberbank CZ. Předmětem prodeje jsou dluhopisy Colt CZ Group SE v nominální hodnotě 380 milionů Kč, Czechoslovak Group v nominální hodnotě 100 milionů Kč a EPH Financing CZ v nominální hodnotě 250 000 Kč.

Potenciální zájemci o koupi dluhopisů nebo jen některého z nich musí vyjádřit svůj předběžný zájem o účast ve výběrovém řízení nejpozději do 10. března 2023 do 17:00. Na základě předběžného zájmu budou následně vyzváni k podání závazných nabídek na odkup jimi poptávaných dluhopisů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V krymském Sevastopolu hořela dělnická ubytovna, při požáru zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí zemřelo v noci na čtvrtek při požáru ubytovacího zařízení pro stavební dělníky ve městě Sevastopol na Ruskem anektovaném ukrajinském poloostrově Krym. Informovala o tom agentura RIA Novosti s odvoláním na záchranáře. Osud pěti dělníků je neznámý.

Požár vypukl v ubytovně z modulárních kontejnerů a objekt zcela shořel. Požářiště mělo podle místních úřadů plochu 200 metrů čtverečních.

"V současné době se dokončuje likvidace požáru a odklízejí se trosky," uvedla podle TASS sevastopolská prokuratura, která požár vyšetřuje. Podle ní obětí neštěstí se stali dělníci pracující na stavbě dálnice Tavrida, která má zajistit lepší spojení anektovaného poloostrova s Ruskem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy