Rúhání: Mocnosti nesplnily závazky vyplývající z jaderné dohody, situace Íránu měla být lepší

ČTK ČTK
2. 8. 2016 23:29
Íránský prezident Hasan Rúhání v úterý kritizoval světové mocnosti za to, že stále nesplnily závazky vyplývající z jaderné dohody. Země sice má přístup do mezinárodního bankovního systému a může vyvážet více ropy, ale provádění dohody podle Rúháního maří americký Kongres, Izrael a další země regionu. Podle duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího není patrný žádný dopad dohody na životy Íránců. Velké evropské banky i investoři se v obchodování s Teheránem stále drží zpátky, neboť nadále platí americké sankce.
Foto: Reuters

Teherán - Světové mocnosti nesplnily své závazky vyplývající z jaderné dohody uzavřené loni v létě s Teheránem. Prohlásil to v úterý íránský prezident Hasan Rúhání s tím, že to má negativní vliv na íránský hospodářský růst.

"Jestliže by druhá strana jednala správně, byli bychom nyní v lepší situaci," citovala prezidenta íránská státní televize.

Jak Rúhání dodal, Írán stále nemá přístup ke svým aktivům v zahraničí, i když je pravdou, že může vyvážet více ropy a má přístup do mezinárodního bankovního systému. Podle íránského vůdce maří provádění dohody americký Kongres, Izrael a další země regionu.

Současnou situaci v pondělí kritizoval také íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí. Prostí Íránci podle něj nemají z jaderné dohody žádný prospěch. "Nebyly ty sankce zrušeny, aby změnily životy lidí? Je vidět nějaký dopad na životy lidí za posledních šest měsíců?" citovala Chameneího íránská státní média.

Chameneí uvedl, že sankce měly být zrušeny rychle. "Teď se ale hovoří o postupném rušení sankcí. Proč?" dodal s tím, že zahraniční společnosti i nadále v Íránu neinvestují.

Jak poznamenala agentura Reuters, velké evropské banky a investoři se drží zpátky, pokud jde o obchodování s Teheránem, a to zejména kvůli tomu, že nadále platí americké sankce vyhlášené vůči této zemi.

Historická dohoda byla uzavřena loni v červenci se šesti velmocemi (USA, Rusko, Čína, Británie, Francie a Německo). Írán se zavázal k omezení části svých jaderných provozů a ke splnění další řady podmínek. Výměnou byly zrušeny mezinárodní sankce, které byly na Írán uvaleny za jeho předchozí neochotu vyjasnit sporné body jaderných aktivit. Dohoda vstoupila v platnost letos v lednu.

 

Právě se děje

Další zprávy