Washington - Americký prezident Barack Obama ve čtvrtek do Kongresu poslal návrh svého více než tříbilionového rozpočtu na další fiskální rok, který započne prvního října. Má deficit více než bilion dolarů.
Ještě horší to však bude letos: Obama totiž chce, aby letos USA hospodařily s největším schodkem od konce druhé světové války.
Cílem masivních investic je zarazit recesi, která dlouhodobě hrozí nejen Spojeným státům, ale i mnohým dalším velkým i malým ekonomikám.
Reálná je i v případě Česka, které je do značné míry závislé na automobilovém průmyslu, jednom z nejvíce zasažených odvětví.
Černý čtvrtek
To se potvrdilo i ve čtvrtek, kdy vydal zprávu o svých obchodech za rok 2008 druhý největší světový prodejce automobilů (po sedmasedmdesáti letech jej loni předběhla Toyota) General Motors. Za minulý rok přišla firma o téměř 31 miliard dolarů a sama přiznává, že auditoři mohou zpochybnit její životaschopnost. O rok dříve ztratila 38,7 miliard.
Negativní zprávy přišly ve čtvrtek i od dalších tahounů světové ekonomiky: ze zemí eurozóny, z Británie a z Japonska.
Podle zprávy Evropské komise v únoru opět poklesl ekonomický sentiment eurozóny (ESI) a to na rekordních 65,4 bodů. Padaly ukazatele služeb, průmyslu, stavebnictví i spotřebitelské důvěry. Průměrně se index pohybuje na hodnotě okolo stovky.
Japonský ministr financí Kaoru Josano zhodnotil vyhlídky HDP své země v prvním čtvrtletí „velmi bledě" (v lednu poklesl japonský vývoz o 46 procent) a Skotská královská banka ohlásila za minulý rok rekordní ztrátu 34,3 miliard dolarů.
Největší schodek
A Obama doufá, že současné masivní investice pomohou negativní trend zvrátit. Pro letošní fiskální rok počítá se schodkem 1,75 bilionu dolarů (téměř 39 bilionů korun), což podle agentury Reuters tvoří 12,3 procenta americké ekonomiky a jedná se tak o největší schodek od druhé světové války.
Kromě ekonomického růstu mají investice ucpat i další černou díru na americkém finančním trhu - kypějící federální programy zdravotního pojištění, které hrozí v příštích několika letech kolapsem. Vláda totiž začne brzy platit pojištění důchodcům ze silné poválečné generace baby boomu.
Podle Obamy jsou nynější velké federální investice klíčem k tomu, aby se země vyhnula katastrofě, slibuje ale, že po skončení recese rozpočet rychle vyrovná.
TBD
V rozpočtu na fiskální roky 2009 a 2010 je zahrnuta i část peněz z nedávno schváleného balíčku 787 miliard určeného na daňové úlevy střední třídě a investice do školství a infrastruktury.
Obama však požaduje ještě pro letošek dalších 250 miliard dolarů, které mají jít přímo na záchranu velkých amerických bank.
K tomu je nutné připočíst jiný sedmisetmiliardový balíček stejného typu, který schválila už na podzim Bushova vláda. Polovinu utratil sám Bush, druhou má ještě v tomto fiskálním roce k dispozici Obama.