Rozhovor ze Sýrie: Hlad, ostřelovači, žádná elektřina

Martin Novák Martin Novák
2. 9. 2013 6:47
Pracovník Člověka v tísni Maciej Perczynski: Válka nespěje ke konci, je to čím dál horší.
Lidé se většinou přestěhovali z rozbombardovaných domů do podzemí.
Lidé se většinou přestěhovali z rozbombardovaných domů do podzemí. | Foto: Iva Zimová / Člověk v tísni

Aleppo/Praha - Občanská válka v Sýrii přivedla zemi do katastrofální hospodářské situace. V Aleppu, rozděleném na vládní a opoziční část, poskytuje humanitární pomoc česká organizace Člověk v tísni (ČvT).

Aktuálně.cz hovořilo přes Skype s polským pracovníkem syrské mise ČvT Maciejem Perczynskim o tamní situaci v době, kdy západní spojenci hrozí po chemickém útoku v Damašku vojenskou intervencí proti Asadovu režimu.

Syrský konflikt trvá už dva a půl roku, zemřelo přes 100 tisíc lidí a odhadem více než čtyři miliony Syřanů ze země uprchly.

A.cz: Jak byste popsal humanitární situaci v Aleppu? Je tam závažný nedostatek potravin? A co zásobování vodou nebo elektřinou?

Před nadcházející zimou je situace v částech Aleppa, které kontroluje opozice, hrozivá. Jen málo humanitární pomoci se dostane do města. Podle našeho odhadu existující zásobování města potravinami pokrývá potřebu lidí zhruba jen z pětadvaceti procent. Inflace je vysoká. Před válkou bylo za jeden dolar 50 syrských liber. Nyní je to 200 liber.

Většina čtvrtí, kontrolovaných opozicí, má tekoucí vodu, i když dochází k výpadkům. Naopak elektřina funguje na velmi málo místech. Ti, kteří si to mohou dovolit, používají generátory. Většina lidí se ale musí obejít bez proudu.

A.cz: A jaká je situace v té části města, kterou stále kontroluje vláda a Asadovi vojáci?

Nemám úplně přesné informace o tom, co se tam děje. Podle toho, co jsem slyšel, se tam v polovině července drasticky zvýšily ceny potravin, včetně chleba.

Řada lidí v této době přecházela z vládní části města do opoziční, aby se pokusila nakoupit jídlo, a pak se vracela zpět. Ale je to velmi riskantní, protože lidé na linii, která Aleppo rozděluje, jsou často terčem ostřelovačů. Podle některých odhadů zabijí tito ostřelovači přibližně deset osob denně.

A.cz: Fungují ještě ve městě nějaké podniky nebo služby? Co například odvoz odpadků?

Řada podniků a firem nadále funguje, dokonce vznikly i některé nové. Například ty, které dodávají prostřednictvím generátorů elektřinu do obchodů nebo domů, jak jsem o tom hovořil výše.  Lidé v Aleppu se přes veškeré těžkosti snaží o to, aby každodenní život v rámci daných možností pokračoval.

Sběr odpadků ve většině částí Aleppa funguje. Také díky nevládním organizacím a penězům, které dává opoziční Syrská národní koalice. Není to však bez problémů a financí se někdy neodstává. Občas někde odvoz odpadků vázne nebo není pravidelný.

A.cz: Je pro cizince bezpečné pohybovat se na území, které ovládají rebelové? Třeba na silnici od turecké hranice k Aleppu nebo i v samotném městě?

V první polovině letošního roku byla v tomto směru situace celkem stabilní a klidná, ale v posledních měsících registrujeme dost případů únosů cizinců. Hlavně novinářů. Jsou drženi některými extremistickými ozbrojenými skupinami a Svobodná syrská armáda (hlavní ozbrojená složka opozice - pozn. red.) není s to vyjednat jejich propuštění nebo jim poskytnout ochranu během jejich pobytu.

A.cz: Je možné nějak odhadnout, jak velká část Syřanů si přeje odchod Asada a pád jeho režimu?

Nejsem v postavení, abych toto nějak odhadoval. Jako humanitární organizace se vyhýbáme politickým prohlášením. Většinou tady komunikujeme s lidmi, kteří jsou nějakým způsobem zapojeni do pomoci, což jsou pochopitelně Syřané spíše s protivládními názory.

A.cz: Vidíte nějaké východisko z občanské války, do které se Sýrie dostala? Nějaké světlo na konci tunelu, jak se říká?

Upřímně řečeno si spíš myslím, že je to stále horší a horší. Roste napětí mezi různými opozičními frakcemi a vliv extremistů, kteří mají svoji vlastní agendu. A ta často nemá mnoho společného s původními cíli syrské revoluce.

 

Právě se děje

Další zprávy