Rozhovor: Gruzie volí. Éra Saakašviliho je u konce

Jiří Just Jiří Just
27. 10. 2013 8:01
Aktuálně.cz mluvilo v Tbilisi s gruzínským politologem Gelou Vasadzem
David Bakradze.
David Bakradze. | Foto: Reuters

Tbilisi (od našeho spolupracovníka) - Den po Češích jsou v neděli volby v zemi, kde se rozhoduje o konci jedné éry. V Gruzii.

Je téměř jisté, že volební klání definitivně ukončí éru Michaila Saakašviliho, dosavadní hlavy státu a tváře Gruzie v zahraničí.

K moci se plnou silou dere strana Gruzínský sen pragmatického miliardáře Bidziny Ivanišviliho. Všechny průzkumy přisuzují vítězství jeho spolustraníkovi a příteli Giorgimu Margvelašvilimu.

Jediné, co ho může zastavit, je, že nevyhraje hned v prvním kole. Před volbami totiž řekl, že nezvítězí-li hned, z voleb odstoupí.

O vítězství Gruzínského snu a jeho kandidáta je přesvědčen i Gela Vasadze, politolog a spoluzakladatel hnutí Svobodná zóna. Ačkoliv sám sebe považuje za stoupence Saakašviliho režimu, výsledek nedělního hlasování podle něj upevní demokracii v Gruzii.

Gruzínský politolog Gela Vasadze.
Gruzínský politolog Gela Vasadze. | Foto: Jiří Just

Aktuálně.cz: Jak podle vás volby dopadnou?

Myslím si, že výsledky budou odpovídat průzkumu veřejného mínění, které provedla agentura NDI. Tedy - pro kandidáta vládní strany Gruzínský sen Margvelašviliho bude hlasovat zhruba 39 procent voličů. Osmnáct procent získá kandidát strany Michaila Saakašviliho, David Bakradze.

Na třetím místě, se sedmi procenty, skončí bývalá předsedkyně parlamentu Nino Burdžanadzeová.

Pokud k ničemu mimořádnému nedojde, volby skončí s takovým výsledkem. Zároveň jsem přesvědčen, že i v druhém kole má největší šance na vítězství Georgij Margvelašvili.

Znamená to, že éra Michaila Saakašviliho definitivně končí?

Graffiti se Stalinem.
Graffiti se Stalinem. | Foto: Reuters

Jedním z našich národních rysů je nenávidět státní moc. Nehledě na to, co Saakašviliho vláda pro zemi udělala, a nehledě na to, jak hrozné jsou výsledky roční vlády Gruzínského snu - ekonomický propad, růst zločinnosti. To je dědictví sedmdesáti let sovětské nadvlády.

Toto dědictví sehrálo svou roli i během loňských parlamentních voleb, ve kterých Saakašviliho Sjednocené národní hnutí prohrálo. A rozhodne, jak se zdá, i nyní.

Ale musíme vzít v potaz ještě jeden faktor. Pokud se jedna síla nachází trvale u moci devět let, jakýkoliv člověk, dokonce i její stoupenec, se psychologicky unaví. To je normální jev.

Moc často se hovořilo o tom, že prezident Saakašvili zavedl autoritářský režim.

Jak může být Saakašvili považován za diktátora, když prohrál volby? Diktátor přece volby neprohrává. Nemůže.

Samozřejmě, jedním z problémů Gruzie bylo, že do roku 2011 v zemi nebyl potenciál pro rozvoj demokratických institucí. Neexistovaly alternativní subjekty, které by mohly realizovat své politické cíle.

Jakmile ale vznikla skutečná a silná opoziční síla s rozsáhlými finančními zdroji, tak mohla zvítězit ve volbách.

Nám se zkrátka nedávno - teprve loni v říjnu - "přihodila" demokracie. A pokud se tahle demokracie "přihodí" i v prezidentských volbách a potom ve volbách do místních zastupitelstev, tak to už bude demokratická tradice.

Ve skutečnosti tedy v Gruzii nikdy nebyly demokratické volby?

Gruzie, město Chiatura.
Gruzie, město Chiatura. | Foto: Reuters

My máme pouze jednu zkušenost se svobodnými volbami - když v roce 1919 v Gruzii zvítězili menševici. Mimochodem, pro bolševiky tehdy po celé Gruzii hlasovalo asi 58 lidí. Dokonce ani jejich příbuzní pro ně nehlasovali. Gruzínští bolševici byli v Kremlu, v Moskvě.

Za svobodné volby nepovažuji zvolení prvního prezidenta Zviada Gamsachurdii, to byla spíš emoční volba. Ano, volby byly svobodné, ale když kandidát obdrží 95 procent hlasů, hovořit o demokratické proceduře nelze.

Během vlády Eduarda Ševardnadzeho docházelo k rozsáhlým podvodům. Potom, po růžové revoluci v roce 2003, Michail Saakašvili získal 97 procent hlasů, což lze znovu přičíst euforii. A následné prezidentské volby v roce 2008 mnozí zpochybňují.

Fakticky tedy nemáme se svobodnými volbami zkušenosti. A nyní jsme je získali.

Vyjdou v Gruzii po prezidentských volbách lidé protestovat do ulic?

Ne, to si nemyslím. K hromadným protestům nedojde. Lidé jsou psychologicky unaveni, hlavně z opakujících se revolucí.

 

Právě se děje

Další zprávy