Damašek - Těžké boje jsou druhým dnem hlášeny ze severosyrského města Halab. Za minulé dva dny v Sýrii zahynulo podle opozice 550 lidí, mezi nimiž je přes 50 vojáků.
Obchodní středisko Halab patřilo stejně jako metropole Damašek donedávna k nedotknutelným baštám syrské vlády. Od minulé neděle se ale tvrdě bojuje v Damašku a v posledních dnes se dle opozice fronta otevřela také v Halabu.
Svědci tvrdí, že je tam slyšet palbu těžkých zbraní. Na straně opozice prý bojuje několik desítek členů Syrské svobodné armády. Nejtěžší boje jsou hlášeny z halabského centra.
Tvrdá ofenziva vládních jednotek
V syrské metropoli Damašku v pátek druhým dnem pokračovala tvrdá ofenziva vládních jednotek, které mají podle vlády do začátku postního měsíce ramadánu vyčistit Damašek od "žoldáků a teroristů". Tak režim Bašára Asada označuje opoziční bojovníky.
Vojáci v pátek znovu získali kontrolu nad centrální čtvrtí Midan. Syřané prchají před násilím. V Libanonu je podle OSN na 30 000 Syřanů, téměř 50 000 je jich v Turecku a další desítky tisíc v Jordánsku. Mezinárodní výbor Červeného kříže odhaduje, že na útěku před boji je v Sýrii půl milionu lidí. podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky jich za uplynulých 48 hodin uteklo jen do Libanonu 30 000.
Státy sousedící se Sýrií tak mají starosti, a to zejména kvůli horšící se situaci na hranici a přílivu uprchlíků. Opoziční bojovníci obsadili v minulých dnech pohraniční přechody s Irákem a s Tureckem. Irácká armáda dnes hlavní přechod Al-Búkamál uzavřela. Kvůli rizikům pozemní dopravy začal Irák evakuovat své občany ze Sýrie letecky.
Čtvrtek byl nejkrvavějším dnem za 16 měsíců povstání proti Asadovi, zabito bylo přes 300 osob; v pátek padlo 130 Syřanů. Největší ztráty jsou hlášeny z provincie Damašek a Homs.
Opoziční bojovníci označili své stažení z Midanu za "taktický ústup". Vojáci ostřelovali z vrtulníků čtvrť Sajjídy Zajnab, ulice v centru Damašku byly podle svědků vylidněné, obchody zavřené a některým bankám prý došla hotovost.
Navzdory eskalaci bojů přišli i v pátek obyvatelé Damašku na tradiční páteční protivládní demonstraci. Protesty se konaly i v dalších městech, v Halabu pořádková policie údajně použila k rozehnání davu střelbu.
Zraněním utrpěným při středečním atentátu na účastníky schůzky syrských bezpečnostních špiček v Damašku v pátek ráno podlehl šéf rozvědky Hišám Ichtjár. Stal se čtvrtou obětí atentátu, při němž zahynuli ministr obrany, jeho náměstek a viceprezidentův poradce.
Mise pozorovatelů prodloužena
Radě bezpečnosti OSN se po dlouhém rokování dokázala shodnout na rezoluci, která prodlužuje misi pozorovatelů o 30 dní, a odhlasovala text navržený západními státy jednomyslně. Rusko přitom hrozilo dalším vetem a chtělo podpořit jiný, pákistánský text.
Nakonec se díky pákistánským diplomatům podařilo najít kompromis. Misi, jejíž původní mandát vyprší v sobotu, přijatá rezoluce prodlužuje o 30 dní. Případné další prodloužení je vázáno na stažení těžké armádní techniky z měst a na naléhání Ruska také na ukončení bojů ze strany opozice.
USA, které ještě Rusku nezapomněly čtvrteční veto sankční rezoluce, ve splnění těchto podmínek moc nedoufají a považují prodloužený mandát spíše za dostatečný čas na to, aby se pozorovatelé sbalili a odjeli. Misi tvoří 300 neozbrojených pozorovatelů a asi 100 civilistů. V Sýrii jsou od dubna, avšak z terénu byli odvoláni kvůli příliš velkému bezpečnostnímu riziku v polovině června.
V pátek byly v Damašku pohřbeny oběti středečního atentátu, avšak Asad mezi truchlícími nebyl. Rusko začalo naznačovat možné Asadovo odstoupení, když ruský velvyslanec ve Francii Alexandr Orlov francouzskému rozhlasu řekl, že syrský prezident souhlasil, že se vzdá moci, ale pouze "spořádaným, civilizovaným způsobem". Syrské ministerstvo informací ale vzápětí slova ruského diplomata popřelo.
Opozice se obává, že vojáci věrní režimu už nyní udělají cokoliv pro to, aby zamezili porážce, bez ohledu na počet obětí nebo zničenou infrastrukturu.
Hovoří se i o možném použití chemických zbraní. Syrský velvyslanec při OSN Bašár Džafarí ve čtvrtek prohlásil, že je nikdo nechce použít.
Těžká rána v nitru režimu
Asadově vládě zasadila opozice těžký úder ve středu, když nálož nastražená v místnosti schůzky armádních a bezpečnostních špiček zabila čtyři lidi a několik dalších zabila.
Mezi mrtvými jsou klíčové postavy represivního aparátu režimu. Asadův švagr a dlouholetý šéf tajné služby Asíf Šaukát. Podle opozice to byl člověk, který řídil mučení zadržovaných kritiků režimu.
Zahynul také ministr obrany Dáud Radžha. Jeden z mála křesťanů v nejvyšším syrském vedení a muž, který měl přátelské vztahy s několika ruskými politiky a často jezdil do Moskvy. Těžká zranění utrpěli ministr vnitra Muhammad Šaar, v pátek podlehl zraněním i šéf tajné služby Hišám Ichtjár.
Zvěsti o tom, že zemřel i sám Asad, nebo byl zraněn, nejsou potvrzeny. Státní televize vysílala ve čtvrtek záběry z jeho setkání s nově jmenovaným ministrem obrany. Není z nich ale zjevné, kdy byly natočeny.
Opozice se domnívá, že prezident kvůli bojům opustil svůj palác v Damašku a přesunul se do přístavního města Lattákíja, které je centrem šíitské alávitské menšiny, k níž patří i Asad a většina špiček jeho režimu (k opozici se hlásí hlavně sunnitští muslimové).
(O náboženském rozdělení Sýrie a pozadí povstání si více přečtete v následující grafice)
Spekuluje se také o tom, kde se nachází jeho manželka Asma. Sýrií koluje informace, že i s dětmi odletěla do Ruska.
"Exploze v Damašku neznamenají, že se Asad vzdá nebo sám odejde. Bude pokračovat v boji do poslední chvíle," řekl novinářům libanonský politik Valíd Džumblát, který se dlouho se syrským prezidentem dobře zná, ale nyní patří k jeho kritikům.
Ruský velvyslanec v Paříži´Alexandr Orlov bez dalších pozorností oznámil v pátek, že Asad je připraven "vzdát se moci civilizovanou cestou." Neuvedl však, odkud takovou zprávu má. Syrský ministr informací to vzápětí popřel.
Bašár Asad může počítat s loajalitou elitně vyzbrojené vycvičené čtvrté obrněné divize, které velí jeho bratr Máhir. Toho opozice pokládá za ještě radikálnějšího stoupence silového řešení syrské krize, než je sám prezident.
Dalším klíčovým prvkem režimu zůstává po středečním bombovém útoku dobře vyzbrojená prezidentská garda, velení letectva a také šéf vojenské rozvědky Muhammad Chajrbek.
Rebelové dobyli hraniční přechody
Dalším velkým úspěchem rebelů je dobytí hraničních přechodů do Turecka a Iráku. Poté, co se Svobodná syrská armáda zmocnila hranice s Irákem, irácká vláda tyto přechody uzavřela a poslala tam vojáky. Iráčané uvedli, že povstalci po dobytí přechodu v Abú Kamal postříleli přes dvacet syrských vojáků.
V Bagdádu vládne převážně šíitská koalice, která je spíše nakloněna Asadovi než rebelům, i když oficiálně Irák zachovává neutralitu.
Přechodu do Turecka Báb al-Havá se rebelové zmocnili po tvrdé bitvě, Asadovým vojákům ale nepomohly ubránit celnici ani tanky. Bojovníci Svobodné syrské armády se zmocnili počítačového vybavení, dokumentů a odnesli věci z free shopu.
K jejich úspěchům také patří získání kontroly nad částí strategicky důležité dálnice, která spojuje největší syrská města Damašek a Aleppo.
Povstalci jsou oproti jednotkám věrným Asadovi v nevýhodě, co se týká výzbroje. Nemají k dispozici těžké zbraně ani helikoptéry. Exilová opoziční Syrská národní rada předpokládá, že boje budou pokračovat ještě několik týdnů nebo měsíců, než režim definitivně zkolabuje.