Rozdíly v bohatnoucí Asii rostou. A trpí tím děti

Zdeněk Mihalco
7. 8. 2008 7:00
Díky ekonomickému rozvoji však klesla dětská úmrtnost
Čína zaznamenala výrazný pokles úmrtí v mezi roky 1970 a 1990, od té už dětská úmrtnost klesá pomaleji
Čína zaznamenala výrazný pokles úmrtí v mezi roky 1970 a 1990, od té už dětská úmrtnost klesá pomaleji | Foto: Reuters

Bangkok - Přestože jih a východ Asie je od devadesátých let nejrychleji bohatnoucí částí světa a miliony lidí se díky tomu dostaly z chudoby, mnoho z dětí narozených v těchto regionech z hospodářského rozvoje nijak netěží.

Mohou za to hlavně zvětšující se ekonomické rozdíly ve společnosti.

Vyplývá to z nejnovější zprávy Dětského fondu OSN (UNICEF) o úmrtnosti dětí a zdravotnictví v jižní, jihovýchodní a východní Asii.

Dětská úmrtnost klesá

Zpráva nicméně uvádí, že například počet dětských úmrtí ve sledovaných regionech poklesl - od devadesátých let zhruba o třetinu.

Z tisíce narozených dětí jich ve sledovaných asijských regionech nyní 59 zemře před pátými narozeninami. Cílem OSN a součástí takzvaných Rozvojových cílů tisíciletí je však v této oblasti do roku 2015 snížit tento počet na 30 úmrtí na tisíc narozených.

Čtěte také: Dětská úmrtnost ve světě rekordně klesla, tvrdí UNICEF

Zpráva UNICEF však konstatuje: "Rozdíly mezi chudými a bohatými se ve východní a jižní Asii zvětšují znepokojující rychlostí a jsou nebezpečím pro obrovský počet matek a dětí."

Mezinárodní dětský fond OSN (UNICEF)
Mezinárodní dětský fond OSN (UNICEF) | Foto: UNICEF

Děti v těchto oblastech nejčastěji umírají kvůli zápalům plic, horečkám a podvýživě. O tom, zda přežijí, rozhoduje podle UNICEF mnohdy pohlaví či etnická příslušnost a ovlivňují to také obrovské rozdíly v příjmech rodin i rozdíly v hospodářské situaci jednotlivých regionů.

Nízké veřejné výdaje na zdravotnictví

UNICEF také upozorňuje na fakt, že veřejné výdaje na zdravotnictví jsou v těchto regionech daleko nižší, než je celosvětový průměr. Například státy ležící na jihu Asie vydávají na zdravotnictví v průměru 1,1 procenta HDP, zatímco světový průměr je 5,1 procenta.

Navíc velká část zdravotnických zařízení v těchto zemích je v soukromém vlastnictví a za péči se musí platit. Také personál z podfinancovaných státních nemocnic utíká za lépe placenou prací do soukromého sektoru.

Zpráva proto doporučuje zlepšit financování veřejného zdravotnictví a zvýšit výdaje nejméně o dvě procenta HDP.

UNICEF také připomíná, že jižní část Asie je jedinou oblastí světa, kde se ženy dožívají nižšího věku než muži a kde větší počet žen než mužů trpí podvýživou.

Například pákistánští muži bývají častěji očkováni a mají lepší přístup k lékařské péči než ženy, uvádí UNICEF.

Jak bohatnutí východu Asie proměňuje tamní společnost? Čtěte speciál Aktuálně.cz:

Foto: Aktuálně.cz
PROMĚNY VÝCHODOASIJSKÉ SPOLEČNOSTI
 

Právě se děje

Další zprávy