Rozdělený Berlín: Na východě to žije!

lem
4. 9. 2006 12:15
Berlín - Berlínská zeď padla před sedmnácti lety. Řada Berlíňanů by nic nenamítala, kdyby se věci vrátily zpět do oněch úžasných let osmdesátých.
Srdce velkoměsta se po opětovném sjednocení vrátilo na východ a opačná část města přemýšlí, jak dodat jejich ulicím opět lesk.
Srdce velkoměsta se po opětovném sjednocení vrátilo na východ a opačná část města přemýšlí, jak dodat jejich ulicím opět lesk. | Foto: Aktuálně.cz

Od listopadu 1989 se město oficiálně sjednotilo, realita však zůstává jiná. Zatímco východ žije nočním životem a turistickým ruchem, západ se noří do historie, a ta již není tak růžová.

Srdce velkoměsta se po opětovném sjednocení vrátilo na východ a opačná část města přemýšlí, jak dodat jejich ulicím opět lesk.

Západní Berlín si pamatuje lepší časy

Trefně popisuje současnou náladu Berlína německý deník Der Spiegel: "Obyvatelé Západního Berlína si pamatují lepší časy. Jediná historická památka části Berlína, kterou byla v roce 1961 vystavěná zeď oddělující kapitalistickou a nadbytkem trpící společnosti od šedivé a uniformní společnosti socialistické, padla, a s ní i sláva západního Berlína."

Berlínská televizní věž osvícená jako velký míč u příležitosti fotbalového MS.
Berlínská televizní věž osvícená jako velký míč u příležitosti fotbalového MS. | Foto: Reuters

Centrum západního Berlína - čtvrť Charlottenburg - je stále bydlištěm těch nejbohatších, za zábavou a nočním povyražením však její obyvatelé vyráží na Východ.

Kdysi světoznámý bulvár Kurfürstendamm opouštějí majitelé obchodů, kaváren a o odchodu uvažují také obě zdejší divadla. Obchody na západě zkrátka váznou a komunistická šeď zachvátila v 21.století paradoxně právě západní Berlín.

Vlakové nádraží znamenalo zlom

Poslední ránou pro západoberlínské obyvatele bylo květnové slavnostní otevření nového vlakového nádraží. Zatímco staré nádraží Berlín ZOO bylo jen pár kroků od zmiňované ulice Kurfürstendamm, nové nádraží se nachází v těsné blízkosti Braniborské brány a ostatních památek východního Berlína. Hotely a restaurace na západě se tak vyrovnávají s další ránou.

"Přes noc jakýkoliv obchod zkolaboval," říká pro německý Spiegel jeden z majitelů restaurace nedaleko stanice ZOO Horst Flatau. Jeho tržby klesly o 70 procent a novou práci si tak musí hledat hned tři z jeho zaměstnanců.

Člen radnice ve čtvrti Charlottenburg-Wilmersdorf Dieter Gröhler proto varuje: "Měli bychom být opatrnější při přestavbě východní části města. Přece tím nechceme poslat k zemi západ."

Důchodkyně Helga Frischová se zase svojí peticí čítající již nyní 127 tisíc podpisu snaží přesvědčit radní, aby vlaky přece jen zastavovaly i na starém nádraží ZOO. "Pokud se centrum západního Berlína změní v pustinu, bude to znamenat úpadek celého města," tvrdí.

Zachrání nás obří kolo

Většina Berlíňanů však se znovuotevřením nádraží ZOO pro mezistátní vlaky nepočítá. Někteří z nich se tak upnuli na jiná řešení: Co třeba postavit obří "ruské" kolo? Mělo by být o 40 metrů vyšší než Londýnské oko a z jeho stavbou se počítá právě v blízkosti chátrajícího nádraží.

Nasvícené londýnské kolo při oslavě příchodu Nového roku.
Nasvícené londýnské kolo při oslavě příchodu Nového roku. | Foto: Reuters

Zatím však není jasné, zda ke stavbě obřího kolosu opravdu dojde. Pokud ano, mělo by stát již v roce 2008 a se svými 175 metry by od svého londýnského předchůdce převzalo evropský primát. Do západních částí Berlína by mělo ročně přivést půl milionu návštěvníků a místním obchodníkům 60 milionů euro.

Ze čtyřiceti kabin určených pro 28 lidí by se návštěvníkům naskytl výhled do širokého okolí, paradoxně však převážně na historické památky nacházející se na východě města.

Konečné rozhodnutí radnice se očekává po zářijovém konání místních voleb.

 

Právě se děje

Další zprávy