Graf Zeppelin, chlouba nacistů, objevena

lem
28. 7. 2006 15:00
Gdaňsk - Měla být chloubou německých nacistů. Za nevyjasněných okolností však skončila na dně Baltu. Na objevení čekala loď Graf Zeppelin 60 let.
Letadlová loď Graf Zeppelin objevena.
Letadlová loď Graf Zeppelin objevena. | Foto: Reuters

Stalo se tak 12. července tohoto roku, když pracovníci polské ropné společnosti Petrobaltic objevili nedaleko přístavního města Gdaňsk vrak tajemné lodi.

Je to Graf Zeppelin, potvrdila polská armáda

Přivolaní armádní potápěči, vybavení moderními přístroji, domněnku většiny historiků potvrdili. "Na 99 procent jde o nacistickou letadlovou loď Graf Zeppelin," prohlásil polský velitel Dariusz Beczek.

Loď Graf Zeppelin - 260 metrů dlouhá a schopná vézt 42 letadel - byla spuštěna na moře v roce 1938, ale do vypuknutí druhé světové války se ji nepodařilo dokončit. Do bojů tak nikdy nezasáhla a v roce 1945 se jí zmocnila sovětská armáda.

Graf Zeppelin byla spuštěna na moře v roce 1938, ale do vypuknutí druhé světové války se ji nepodařilo dokončit.
Graf Zeppelin byla spuštěna na moře v roce 1938, ale do vypuknutí druhé světové války se ji nepodařilo dokončit. | Foto: bismarck-class.dk

Historik imperiálního válečného muzea v Londýně Nick Hewitt však předpokládá, že pokud by byla v okamžiku zahájení války loď akceschopná, "měla by obrovský vliv na její průběh" a pravděpodobně by narušila transatlantické námořní trasy.

Jeho slova potvrzuje také německý historik Ulrich Israel. "Šlo o úžasné technické dílo. Hlavně když si uvědomíme, že Německo nemělo pro své dílo žádnou předlohu," řekl pro německý týdeník Der Spiegel. 

Prchající němečtí vojáci se v roce 1945 pokusili loď zničit. Neúspěšně. Moskva loď později renovovala a používala až do osudného roku 1947.

Důvod potopení zahalen tajemstvím

Co se však tehdy stalo, zůstává dodnes záhadou.

Podle jedné z hypotéz narazila loď při cestě Baltským mořem na minu a poroučela se ke dnu. Historici zvažují i možnost, že loď skončila pod hladinou v důsledku přetížení, když odvážela tajný náklad sovětské armády směřující do Sovětského svazu.

Vrak nacistické lodi byl 12. července 2006 objeven nedaleko přístavního města Gdaňsk.
Vrak nacistické lodi byl 12. července 2006 objeven nedaleko přístavního města Gdaňsk. | Foto: www.sxc.hu

"Je otázkou, proč Sovětský svaz a následně Rusko celá léta zarytě tajilo skutečnou polohu potopené lodi," řekl polský námořní historik Lukasz Orlicki v rozhovoru pro londýnský deník Times. "Pravděpodobně jde o tradiční posedlost bezpečností, nebo skutečnost, že v okamžiku potopení vezla loď tajný náklad," dodal.

Historik Ulrich Israel ve své knize věnované tomuto unikátnímu dílu nacistů nastínil ještě třetí variantu, podle které byl Graf Zeppelin používán jako terč pro sovětské námořnictvo a v roce 1947 úmyslně potopen.

Odpověď na tuto otázku na sebe nenechá již dlouho čekat. Expertiza vojenských potápěčů brzy ukáže, za jakých okolností skončila nacistická chlouba - letadlová loď Graf Zeppelin - na dně Baltského moře.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Biden schválil nejrozsáhlejší investice do klimatu a zdravotnictví v dějinách USA

Americký prezident Joe Biden v úterý podepsal zákon o rozsáhlých investicích do ochrany klimatu a zdravotnictví. Klimatický balíček pošle 369 miliard dolarů (8,9 bilionu korun) do obnovitelných zdrojů energie a na snížení emisí, podle listu The Guardian představuje dosud nejvýznamnější úsilí USA v boji proti klimatické krizi. Odborníci odhadují, že zákon by mohl do roku 2030 vést ke snížení emisí v USA přibližně o 40 procent ve srovnání s úrovní z roku 2005, píše list. Norma také omezuje ceny některých léků a zavádí minimální daňovou sazbu pro velké společnosti.

Demokraté návrh prezentují jako krok ke snížení inflace. Přijetí zákona je pro Bidenovu administrativu významným úspěchem.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Zemřel režisér německý Petersen, proslavil ho Nekonečný příběh Dokonalá bouře

Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála německých filmových tvůrců se dokázal prosadit v Hollywoodu. Natočil akční filmy jako Dokonalá bouře (2000) nebo Smrtící epidemie (1995), ale i kultovní a dobrodružný Nekonečný příběh (1984). O jeho úmrtí informovala agentura DPA.

Petersen zemřel v pátek ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood na rakovinu slinivky, uvádí filmový magazín Deadline.

Rodák z německého Emdenu na pobřeží Severního moře maturoval na prestižním hamburském gymnáziu, později studoval divadelní vědu a nakonec absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii. Začínal jako herec a asistent režie v Hamburku, sám točit začal po škole.

Za kamerou stál při natáčení několika dílů krimiseriálu Místo činu a výrazně na sebe upozornil celovečerní prvotinou Jeden z nás dvou (1974).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Zimbabwe zemřelo na spalničky 157 lidí, nakažených rychle přibývá

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.

Podle agentury Reuters je nejvíc případů v populaci neočkovaných. Celostátně za minulé čtyři dny stoupl počet nakažených z 1036 na 2056, oznámila ministryně informací Monica Mutsvangwaová. Podle ní je nejvíc případů v rodinách příslušníků náboženských sekt, jež nevěří v účinnost očkování.

Ministerstvo zdravotnictví zintenzivnilo očkovací program před zářijovým začátkem školního roku, vláda se snaží komunikovat s místními a náboženskými představiteli a získat pro očkování jejich podporu.

Reuters píše, že spalničky jsou dalším zdrojem zátěže pro zimbabwské zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem léků a stávkami zdravotníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy