Berlín - Už dlouho nezažil Brusel ani jiné město tak bouřlivý summit Evropské unie jako ve čtvrtek. Jestliže jsou obvykle schůzky evropských státníku považovány za nudné a nezáživné, tak tentokrát to rozhodně neplatilo.
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy už přijel "nastartovaný" výroky eurokomisařky Viviane Redingové, která vyhoštění tisíců rumunských a bulharských Romů z Francie přirovnala k deportacím z druhé světové války.
Během ní zahynulo ve vyhlazovacích táborech na šest milionů Židů a půl milionu Romů.
Za Francii se v tomto sporu postavili i britský premiér David Cameron nebo německá kancléřka Angela Merkelová. Oba uvedli, že lucemburská politička poněkud přestřelila a Redingová pak také sama svá slova zmírnila.
Přímo během jednání pak ve francouzském prezidentovi zřejmě explodoval dlouho zadržovaný hněv, takže si ostře popovídal s předsedou Evropské komise José Barrosem.
Ačkoliv oba odmítli vzrušenou diskusi komentovat, jeden ze svědků agentuře AFP řekl: "Řvali, že je bylo slyšet až na chodbu."
Vypadalo to, že Sarkozymu v Bruselu povolily nervy, protože se nakonec pustil i do Německa.
Na chvíli si zahrál na mluvčího Merkelové a oznámil, že také německá vláda se chystá po francouzském vzoru likvidovat romská tábořiště ze stanů a karavanů a posílat balkánské Romy domů.
Prý mu to kancléřka řekla mezi čtyřma očima. "Uvidíme, jak klidná potom bude německá politická scéna," poznamenal k tomu francouzský prezident.
Berlín ovšem jeho slova okamžitě dementoval.
"Kancléřka Merkelová nikde nic o romských táborech v Německu neříkala. Ani během evropského summitu, ani během rozhovorů s francouzským prezidentem," uvedl skutečný mluvčí německé vlády Steffen Siebert.
List Frankfurter Allgemeine Zeitung poté napsal, že o úmyslu deportovat Romy z Německa neví ani spolkový ministr zahraničí Guido Westerwelle.
"Žádný takový plán neexistuje," řekl deníku ministr.
Kromě Francie likviduje romské příbytky také Itálie, přičemž italský premiér Silvio Berlusconi ve sporu s Evropskou komisí podpořil Sarkozyho.
Na stranu Francie se v Bruselu postavil i český premiér Petr Nečas. V rozhovoru pro Českou televizi řekl, že každá členská země unie má právo vyhostit ze svého území ty, kteří porušují zákony.