Reportáž z britské školy, kde excelují čeští Romové

Reportáž z britské školy, kde excelují čeští Romové
Za vidinou lepších životních podmínek se do Leicesteru po rozšíření Evropské unie v roce 2004 odstěhovaly také stovky českých a slovenských Romů. V současné době jich tu podle odhadu místních žije kolem dvou tisíc.
Jejich děti ve věku 11 až 16 let navštěvují základní školu Babington Community College.
82 romských dětí nemá problémy mezi místní žáky zapadnout. Školu navštěvuje 685 žáků, z nichž 385 jsou děti, jejichž mateřský jazyk je jiný než angličtina.
Při vstupu do školy návštěvník nemůže přehlédnout zeď ozdobenou 64 vlajkami včetně standarty EU. Každá z nich zastupuje jednu ze zemí, kde mají babingtonští žáci své kořeny.
Foto: Sandra Štefaniková
Sandra Štefaniková Sandra Štefaniková
10. 5. 2013 11:38

Základní škola Babington Community College v anglickém Leicesteru se na první pohled v ničem neliší od jiných anglických škol. Přesto je v něčem specifická. Víc než polovina (54 procent) žáků jsou děti, jejichž mateřským jazykem není angličtina. Jsou to totiž potomci místních přistěhovalců, kteří tvoří nezanedbatelnou část Leicesterské populace. Jejich počty od devadesátých let postupně navyšovali i čeští, slovenští a rumunští Romové. Romské děti nalezly útočiště právě na Babington School. V současné době jich do školy s tzv. inkluzivním systémem vzdělání chodí 82. Skutečnost, že se jedná o Romy, ale na Babingtonu nikoho netrápí. Učitelé s nimi pracují stejně jako s ostatními žáky a zdá se, že dětem tento přístup prospívá. Zatímco v České republice a na Slovensku mnozí z nich chodili do tzv. praktických, potažmo zvláštních škol, na Babingtonu učivo zvládají a stíhají se učit i angličtinu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Únosci misionářů na Haiti žádají výkupné 17 milionů dolarů

Ozbrojenci, kteří v sobotu na Haiti unesli 17 misionářů z USA a Kanady, žádají za jejich propuštění výkupné 17 milionů dolarů (372,6 milionu korun), napsal dnes list The Wall Street Journal. Haitská policie i americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) jsou s únosci v kontaktu. Vyjednávání s nimi by mohla trvat i několik týdnů, varoval haitský ministr spravedlnosti Liszt Quitel. Bílý dům uvedl, že politikou USA je s únosci nevyjednávat.

Skupina unesených, mezi nimiž je i pět dětí, se hlásí ke křesťanské organizaci Christian Aid Ministries. Cizince unesli v haitské metropoli, když se po návštěvě sirotčince chystali k cestě autobusem na letiště. Za únosem stojí kriminální skupina 400 Mawozo, která působí v dané oblasti.

před 4 hodinami

Na severu Indie zemřelo kvůli záplavám v posledních dvou dnech 41 lidí

Nejméně 41 životů si na severu Indie vyžádaly záplavy a sesuvy půdy, které způsobily několik dní trvající silné deště. Uvedly to dnes podle agentury AFP indické úřady. Meteorologové navíc varovali, že i v nadcházejících dnech očekávají v oblasti intenzivní srážky.

Úřady severoindického státu Uttarákhandu, který z větší části tvoří pohoří Himálaj, oznámily, že sesuvy půdy dnes zabily 35 lidí a v pondělí 6 osob. Podle jednoho z místních představitelů oslovených AFP napáchaly intenzivní srážky v odlehlých místech této horské oblasti značné škody. Kvůli výstrahám meteorologů byly v Uttarákhandu zavřeny školy a pozastaveny turistické aktivity.

Sesuvy půdy postihují himálajské oblasti Indie pravidelně, jejich počet ale podle odborníků narůstá kvůli globálnímu oteplování, tání ledovců, odlesňování a budování přehrad s vodními elektrárnami, napsala agentura AFP. V únoru zahynulo zhruba 200 lidí, když se pod druhou nejvyšší indickou horou Nandá Déví utrhl kus ledovce a zřítil se do řeky. Ohromná masa vody následně zničila jednu menší přehradu s vodní elektrárnou a druhou větší poškodila.

Povodně v posledních dnech postihly i jih Indie. Ve státě Kérala si podle agentury AP vyžádaly nejméně 28 obětí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy