Reportáž z britské školy, kde excelují čeští Romové

Reportáž z britské školy, kde excelují čeští Romové
Za vidinou lepších životních podmínek se do Leicesteru po rozšíření Evropské unie v roce 2004 odstěhovaly také stovky českých a slovenských Romů. V současné době jich tu podle odhadu místních žije kolem dvou tisíc.
Jejich děti ve věku 11 až 16 let navštěvují základní školu Babington Community College.
82 romských dětí nemá problémy mezi místní žáky zapadnout. Školu navštěvuje 685 žáků, z nichž 385 jsou děti, jejichž mateřský jazyk je jiný než angličtina.
Při vstupu do školy návštěvník nemůže přehlédnout zeď ozdobenou 64 vlajkami včetně standarty EU. Každá z nich zastupuje jednu ze zemí, kde mají babingtonští žáci své kořeny.
Foto: Sandra Štefaniková
Sandra Štefaniková Sandra Štefaniková
10. 5. 2013 11:38

Základní škola Babington Community College v anglickém Leicesteru se na první pohled v ničem neliší od jiných anglických škol. Přesto je v něčem specifická. Víc než polovina (54 procent) žáků jsou děti, jejichž mateřským jazykem není angličtina. Jsou to totiž potomci místních přistěhovalců, kteří tvoří nezanedbatelnou část Leicesterské populace. Jejich počty od devadesátých let postupně navyšovali i čeští, slovenští a rumunští Romové. Romské děti nalezly útočiště právě na Babington School. V současné době jich do školy s tzv. inkluzivním systémem vzdělání chodí 82. Skutečnost, že se jedná o Romy, ale na Babingtonu nikoho netrápí. Učitelé s nimi pracují stejně jako s ostatními žáky a zdá se, že dětem tento přístup prospívá. Zatímco v České republice a na Slovensku mnozí z nich chodili do tzv. praktických, potažmo zvláštních škol, na Babingtonu učivo zvládají a stíhají se učit i angličtinu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy