Soul/Pchjongjang - Před více než šedesáti lety je rozdělila válka. Jejich šance na opětovné setkání má pod palcem Štěstěna a v mnohém nepředvídatelný komunistický režim.
Korejským rodinám po letech opět svitla naděje na shledání s příbuznými dávno ztracenými na opačné straně přísně střežené demarkační linie.
Šanci vidět sourozence, rodiče nebo děti dostalo od roku 2000 asi 17 000 lidí z obou částí rozetnutého Korejského poloostrova.
Pokud se podaří uskutečnit únorové setkání v Diamantových horách, na němž se ve středu dohodli zástupci KLDR a Jižní Koreje, rozroste se počet šťastlivců o několik dalších stovek.
A jelikož valné části z nich je přes 70, nebo dokonce 80 let, může být letošní setkání jejich poslední možností, jak si před smrtí promluvit s příbuznými.
Cestování a přeshraniční komunikace, včetně soukromého telefonování, jsou mezi oběma státy zakázány.
Šanci dostanou jenom desítky rodin
Lidé se teď upínají k naději. Zájemci jsou totiž vybíráni losováním a je zřejmé, že na každého se štěstí neusměje.
Konflikt, který nebyl dosud oficiálně ukončen, rozdělil miliony lidí. Vidět své příbuzné žijící v komunistické zemi touží na 70 000 Jihokorejců, KLDR počty nezveřejňuje.
Obě země navíc musí dodržet slovo. Zejména Pchjongjang program podle mnohých zneužívá coby trumf ve vyjednávání.
Poslední přeshraniční setkání se mělo uskutečnit loni v září, ale KLDR ho na poslední chvíli zrušila s odkazem na "nepřátelství" a "konfrontační postoj" jihu.
Rodiny, které už byly vybrány, se tak kýženého shledání nedočkaly.
Nynější schůzku může podle některých analytiků ohrozit například na únor plánované jihokorejsko-americké vojenské cvičení.
"Cvičení se konají každoročně, a pokud jde o nás, co se týče shledávání rodin, nejsou problémem," sdělil agentuře Reuters nejmenovaný jihokorejský vládní úředník.
Činy mladého severokorejského vůdce Kim Čong-una ale nelze stoprocentně předvídat. Loni neváhal v rámci mocenského boje popravit vlastního strýce, jednu z předních tváří režimu.
Výzkumník Kwak In-su, který uprchl z Pchjongjangu do Soulu, ale tvrdí, že se nyní rétorika Pchjongjangu zmírnila. Namísto výhrůžek pouze požaduje zrušení manévrů. "Předvádějí divadlo, ale zároveň opravdu chtějí nějaké změny."
Šestidenní program
Zástupci obou států se setkali ve středu. Jihokorejské ministerstvo pro sjednocení potvrdilo, že dohodnuté shledání by se mělo uskutečnit od 20. do 25. února v severokorejském letovisku Kumgang v Diamantových horách.
Delegace Červeného kříže teď v pohraniční vesnici Pchanmundžom dojednávají podrobnosti.
KLDR na obnovená jednání přistoupila letos v lednu. Program shledávání příbuzných byl na mrtvém bodě už od roku 2010, kdy ho přerušilo severokorejské ostřelování ostrova, který spadá pod Soul.
Dohodu přivítaly i USA a Čína, tedy země, které se v korejském konfliktu rovněž postavily proti sobě.