Lausanne - Tělesně postižení lidé bez možnosti pohybu mají naději, že jednou budou moci alespoň nějaké věci ovládat. A to pouhou myslí.
Švýcarský vědecký tým z Federálního technologického institutu v Lausanne představil experiment, který člověku umožní ovládat přes počítač robota prostřednictvím speciální čepice, schopné zaznamenávat a předávat signály z mozku.
Ukázky se zúčastnil Mark Andre-Duc, který je po pádu částečně postižený a nemůže hýbat nohama. Z nemocnice v Sionu ovládal robota v Lausanne, vzdáleného v tu chvíli zhruba sto kilometrů.
Jeho mozek předával elektrické signály s pokyny, například jít vpravo nebo zvednout ruku. Robot pak příkazy na základě údajů z počítače plnil.
Mark Andre-Duc si už předtím ovládání robota zkoušel a agentuře AP řekl, že výsledek není vždy stejný. "V některých dnech to šlo výborně, ale když mám bolesti, jde to velmi špatně," uvedl.
Podle vědců je předpokladem úspěchu to, že mozek dotyčné osoby se při pokynu soustředí právě a výhradně na daný pokyn.
"Dříve či později pozornost mozku ochabne, což potom přeruší signál pro robota," řekl Jose Millan z týmu, který experiment připravil.
Podobné pokusy provedli už dříve vědci z Německa a Spojených států, ale Švýcaři se zatím dostali nejdál. Jejich technikou bude zřejmě možné ovládat i invalidní vozík.
Millan však říká, že technologie má ještě dost problémů, se kterými se zatím jeho tým neumí vyrovnat. "Když je kolem člověka, který robota ovládá, moc jiných lidí nebo hluk, funguje to špatně," řekl agentuře AFP.