Revoluční gardy v Íránu jsou teroristické, řeknou USA

rak
15. 8. 2007 12:00
Washington se vyjádří v srpnu či září
Bude Írán první zemí, jejíž oficiální armáda se objeví na americkém seznamu teroristických organizací?
Bude Írán první zemí, jejíž oficiální armáda se objeví na americkém seznamu teroristických organizací? | Foto: Reuters

Washington Během příštích týdnů mají Spojené státy zařadit íránské Revoluční gardy na seznam teroristických organizací.

Podle listu The New York Times americké ministerstvo zahraničí zatím zvažuje, zda se opatření bude týkat celého ozbrojeného sboru, či pouze jeho elitní jednotky Al-Kuds.

USA tvrdí, že revoluční gardy podporují šíítské milice v Iráku, afghánský Taliban, libanonský Hizballáh a palestinské extrémistické organizace Hamás a Islámský Džihád. Teherán to odmítá.

125tisícová elitní armáda se má navíc silně angažovat v íránském jaderném programu.

Infobox
Autor fotografie: www.wikipedia.org

Infobox

  • Gardy vznikly v roce 1979 s úkolem pomoci prosadit tehdejší islámskou revoluci vedenou ajatolláhem Rúholláhem Chomejním. Dodnes jsou podřízeny přímo íránskému duchovnímu vůdci a mají vlastní hospodářský systém. Podle dostupných informací je v jejich rukou až čtvrtina íránského průmyslu.

"Lidé, kteří s nimi obchodují, budou muset okamžitě přehodnotit své plány," řekl deníku The Washington Post nejmenovaný člen bushovy administrativy.

Hrozí zmrazení účtů

Americký tisk tvrdí, že USA svůj krok oznámí před zasedáním Valného shromáždění OSN. Bylo by to poprvé, co Washington zařadí mezi teroristické organizace oficiální ozbrojenou složku suverénní vlády jiného státu.

Od svého plánu by USA údajně upustily v případě, že OSN přijme proti Íránu tvrdší sankce, píše The Washington Post.

Revoluční gardy mají své letectvo, pozemní armádu i námořnictvo. Západ je podezírá, že od nástupu prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda víc zaměřují své aktivity komerčním směrem.

Podíl na jaderném programu

"Mnoho společností zabývajících se jaderným programem patří právě Revolučním gardám," říká Ray Takeyh z amerického Výborru pro zahraniční vztahy.

Pokud gardy dostanou nálepku "teroristická organizace", hrozí Američané zmrazením jejich účtů v zahraničí a postihem obchodních partnerů, kteří nebudou opatření respektovat.

Největším obchodním partnerem Teheránu je Čína. Ta také nejčastěji v OSN hrozí vetovat sankce zaměřené proti íránské teokracii.

 

Právě se děje

Další zprávy