Gdaňsk - Představte si, že by se dnes večer řečtí "fotbalisté chovali jako řečtí politici", začíná svou páteční sportovně-politickou glosu německý týdeník Stern.
"Jogiho (přezdívka německého trenéra Joachima Löwa, pozn. redakce) kluci porazí Řeky. Jasné. Ale poražení svou prohru neuznají. Chtějí od UEFA, aby se o výsledku dodatečně vyjednávalo," píše Stern.
"Zvolí si nový tým a trvají na tom, že se zápas sehraje ještě jednou. Už na hřišti řecký tým odmítne vypadnout z Eura a odjet domů... Má se hrát tak dlouho, dokud Řecko nezvítězí," popisuje s tím, že když ani to nepomůže, žádají Řekové góly v řecké bráně spravedlivě rozdělit mezi oba dva proti sobě hrající soupeře.
Úsměvná glosa dobře vystihuje, proč je dnešní fotbalové utkání na Euru, v němž proti sobě v boji o semifinále nastoupí Německo a Řecko, neobyčejné.
Rivalové ve sportu i politice
Pokud v dnešní eurozóně existují nějací soupeři, pak je to právě Řecko a Německo.
Řečeno bez obalu: Německo jako příkladný žák, který svými penězi - byť nedobrovolně - sanuje rozpočty největších potížistů, za což však ultimativně a bezohledně žádá protislužbu.
A Řecko, bezedná díra a nejslabší článek, jemuž nejenže německá eura nestačí, ale které odmítá požadovanou protislužbu vykonat a místo vděku Němce srovnává s nacisty.
Politický náboj pátečního fotbalového duelu je tak silný, že si ho všimli i v zámoří. Až do včerejška tam přitom fotbalové Euro de facto ignorovali.
V pátečních vydáních je to poprvé jinak. Zápas Řecko-Německo rozebírají i nejsledovanější média v USA. Třeba stanice MSNBC ho v dnešním ranním vysílání označila za souboj "bankéřů a žebráků".
"Při dnešním utkání jde o víc než jen o fotbal," hlásí od rána sportovní kanál ESPN.
Nenormálně normální zápas
Německý trenér a vláda jsou ale zajedno: I když se nabízí srovnání s politikou, dnešní utkání je "úplně normální zápas" ve čtvrtfinále mistrovství Evropy ve fotbale. "Politika zůstane za dveřmi," řekl trenér Němců Löw.
Politika ano, politici ovšem ne. Na zápas do Gdaňsku najisto přijede kancléřka Angela Merkelová, která kvůli němu požádala o posunutí termínu schůzky s italským a španělským premiérem a francouzským prezidentem v Římě o dvě hodiny dopředu.
Právě Merkelová patří momentálně v Řecku k nejvíce nenáviděným politikům - snad s výjimkou těch vlastních, řeckých - na světě. Po volbách nejsilnější řecká opoziční strana, Koalice radikální levice (SYRIZA), otevřeně hlásá, že politici dnes už vládních konzervativců (ND) a socialistů (PASOK) nejsou ničím jiným než loutkami v rukách Angely Merkelové.
V ulicích Atén i dalších řeckých měst se v minulosti veřejně pálily německé vlajky, v novinách vycházely karikatury a fotomontáže s Merkelovou v nacistické uniformě.
Pokud by Řekové v dnešním zápase zvítězili, leckdo by 22. červen slavil jako novodobý Den vítězství nad Němci.
"Pokud Řekové vyhrajou a potáhnou k náměstí Omonia, jako Němec bych se tam raději neukazoval," cituje list Hamburger Abendblatt barmana jednoho z podniků v centru Atén.