Řekové půjdou k volbám 20. září, favoritem je opět Syriza

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 28. 8. 2015 12:46
Zemi k předčasnému hlasování o parlamentu dovede úřednická vláda první ženy v historii Řecka.
Takto slavil Alexis Tsipras lednové vítězství. "Našlápnuto" má jeho strana i nyní.
Takto slavil Alexis Tsipras lednové vítězství. "Našlápnuto" má jeho strana i nyní. | Foto: Reuters

Atény - Předčasné volby v Řecku se uskuteční 20. září, oznámila státní televize ERT.

Zemi k nim dovede úřednická vláda první ženy v historii Řecka.

Předsedkyně nejvyššího soudu Vasiliki Thanosová, kterou funkcí premiérky ve čtvrtek pověřil prezident Prokopis Pavlopulos, oznámila složení svého kabinetu.

Klíčová křesla obsadili experti, kteří mají důvěru většiny stran, napsala agentura DPA.

V čele ministerstva financí prozatímního kabinetu bude dlouholetý vyjednávač Řecka s věřiteli Jorgos Chuliarakis. Ministerstvo zahraničí povede sedmaosmdesátiletý bývalý řecký diplomat Petros Molyviatis.

Syriza opět v čele

Čerstvý průzkum veřejného mínění ukazuje, že se voliči opět nejvíce kloní ke Koalici radikální levice (Syriza) odstoupivšího premiéra Alexise Tsiprase.

Podle agentury ProRata by jí dalo hlas 23 procent dotázaných. Druhá je s odstupem 3,5 procenta opoziční Nová demokracie.

Celkem by se do parlamentu dostalo osm stran, tedy o jednu více než po lednových volbách. Překvapivě mezi nimi figuruje i nově vzniklá Levicová jednota, již tvoří odpadlíci ze Syrizy. Volilo by ji 3,5 procenta Řeků.

Před branami parlamentu by naopak zůstali populističtí Nezávislí Řekové, kteří byli Tsiprasovým koaličním partnerem.

Vítěze hlasování ale zřejmě určí nerozhodnutí voliči, jichž je podle agentury ProRata 25,5 procenta.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Demonstrace proti premiéru Babišovi proběhnou v úterý v Praze na Václavském náměstí, dále budou následovat akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy