Rekordní cena za známku. Suma přesáhla 2,27 miliónu USD

Zahraničí Zahraničí
22. 5. 2010 20:48
Švédská známka Tříšilinková žlutá (Treskilling Yellow) má nového majitele. Je utajován
Tak vypadá nejdražší známka na světě.
Tak vypadá nejdražší známka na světě. | Foto: www.quazen.com

Stockholm - Švédská známka Tříšilinková žlutá (Treskilling Yellow) byla dnes podle agentury AP vydražena za rekordní cenu.

Znamená to, že za ni kupující zaplatili více než 2,27 milionu dolarů (46,1 milionu korun). To je dosud nejvyšší částka zaplacená za známku, shodou okolností právě za Tříšilinkovou žlutou při aukci v roce 1996. Jméno kupce i přesná cena známky ale dnes zůstaly utajeny.

Známku z roku 1855 získala skupina kupců, která o ni po telefonu bojovala s jediným dalším zájemcem. Společníci prý vyjádřili přání zůstat v utajení a nezveřejnit ani cenu dosaženou v aukci. "Nicméně nepochybuji o tom, že cena i identita kupců časem vejdou ve veřejnou známost," řekl mluvčí aukční síně David Feldman.

Celá dražba podle něj netrvala příliš dlouho, protože zájemci jasně věděli, jakou cenu jsou ochotni zaplatit. Aukční síň předem odhadovala hodnotu známky na 1,9 až 2,5 milionu dolarů (38,6 až 50,8 milionu korun).

Tříšilinková žlutá je považována za jednu z nejvzácnějších světových známek. Zřejmě je to poslední existující chybný výtisk švédské známky v hodnotě tří šilinků, která měla být zelená.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Schodek rozpočtu se může přiblížit půl bilionu korunám, připustila Schillerová

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) připustila, že schodek státního rozpočtu se letos může přiblížit 500 miliardám korun. Nevyloučila to, že požádá Sněmovnu o další zvýšení schodku. Řekla to ve středu v České televizi. Naposledy Sněmovna souhlasila se zvýšením schodku na 300 miliard korun 22. dubna. Před pandemií koronaviru byl schodek rozpočtu letos naplánován na 40 miliard korun.

Nejvyšší deficit doposud měl rozpočet za rok 2009 kvůli dopadům světové hospodářské krize, a to přes 192 miliard korun.

Ke konci května skončilo hospodaření státu schodkem 157,4 miliardy korun z dubnového schodku 93,8 miliardy korun. Květnový výsledek je tak nejhorší od vzniku ČR.

Zdroj: ČTK
Další zprávy