Atény - Řekové v předčasných volbách poslali do vedení země socialisty.
Po sečtení 90 procent hlasů je jasné, že levicové Panhelénské socialistické hnutí (PASOK) už může slavit místním likérem ouzo.
Vyslovilo se pro ně skoro 44 procent voličů, což by dosud opoziční straně Jorgose Papandrea mělo přinést 160 parlamentních křesel a pohodlnou většinu v třísetčlenném zákonodárném sboru.
Vládnoucím konzervativcům premiéra Kostase Karamanlise (Nová demokracie - ND) vyjádřilo podle téměř konečných výsledků přízeň přibližně 34 procent voličů. ND tak bude mít asi 93 mandátů.
Do parlamentu se dostanou ještě řečtí komunisté (KKE) s 20 poslanci, Koalice radikální levice (SYRIZA) s 12 mandáty a také ultrapravicová nacionalistická Lidová ortodoxní výzva (L.A.O.S), která výrazně posílila a obsadí 15 křesel.
Konečné výsledky oznámí řecké úřady ještě během dneška.
Šetření neuspělo, triumf slaví stimulační balíček
PASOK byl naposledy u moci v roce 2004, kdy ho po jedenácti lety vystřídali právě konzervativci. Nyní se bude muset ujmout vlády nad zemí v době hluboké ekonomické krize.
"Dnes jsme změnili směřování Řecka a našich životů," řekl před davem příznivců Papandreu, když ohlašoval volební vítězství. "Odstartovali jsme velký národní program, který naši zemi vyšle vstří oživení a rozvoji," dodal.
Pravici nepomohly ani apely na veřejnost. "Máme před sebou na výběr dvě cesty. Já nabízím složitou cestu, ale je to cesta zodpovědnosti," nabádal voliče lídr konzervativců Kostas Karamanlis s tím, že chtěl například zmrazit platy státních zaměstnanců.
V neděli ale musel uznat porážku a odstoupil z čela své strany. "Naše vláda čelila bouři největší poválečné krize... Občané neschválili můj plán," rozloučil se.
To levice má jiné řešení - bývalý řecký ministr zahraničí Papandreu přislíbil, že ekonomiku dostane z propadu stimulačním balíčkem ve výši tří miliard eur. Peníze chce získat zejména vyšším zdaněním bohatých.
Podle expertů je ovšem nejnutnější reforma penzijního systému (populace stárne) a také pokračování v privatizaci velkých státních podniků poté, co nynější vláda prodala například telekomunikační společnost OTE (koupil ji Deutsche Telekom) nebo aerolinky Olympic Airways.