Řecko zvyšuje sázky. Když bude nejhůře, zkusíme Rusko a Čínu

Martin Novák Martin Novák
10. 2. 2015 11:20
Ministr obrany Panos Kammenos v televizi prohlásil, že Atény mají i jiné možnosti než se doprošovat Německa.
Atény.
Atény. | Foto: Reuters

Atény - Evropa a hlavně eurozóna řeší, co s Řeckem po vítězství radikální levicové strany Syriza, ale v úterý si razantně o pozornost řekl její menší koaliční partner. Nezávislí Řekové.

Předseda této strany a ministr obrany Panos Kammenos prohlásil, že Řecko se může obrátit o pomoc jinam, pokud se s eurozónou nedohodne na řešení svého dluhu.

Kam jinam? Jmenoval tři kandidáty. Spojené státy, Rusko a Čínu. Vzhledem k tomu, že USA sotva podniknou v tomto směru něco, s čím by Evropská unie nebo její největší země nesouhlasily, zbývají Rusko a Čína.

"Chceme dohodu. Ale pokud ji nedosáhneme a Německo zůstane rigidní, musíme přistoupit k plánu B. Plán B znamená pomoc z jiného zdroje," řekl v ranním vysílání řecké televize.

Obava, že se Atény obrátí k Moskvě, se objevila záhy po řeckých parlamentních volbách 25. ledna. Premiér Alexis Tsipras a hlavně nový ministr zahraničí Nikos Kotzias mají velmi dobré kontakty v Rusku a v hodnocení krize na Ukrajině patří k nejvíce proruským politikům v Evropské unii.

Atény také kritizovaly usnesení ostatních členských zemí Evropské unie o prodloužení protiruských sankcí, ačkoliv Tsipras roztržku mírnil s tím, že s novým kabinetem návrh jen nebyl dostatečně konzultován.

Řecko patří v EU tradičně k zemím, které jsou pro přátelské vztahy s Ruskem. Pojí ho s ním pravoslavné křesťanství a z minulosti společný boj proti Turkům a Osmanské říši.

Například v době bombardování Kosova a Srbska Severoatlantickou aliancí v roce 1999 hlavní řecké politické síly i většina veřejnosti protestovaly proti válce a zastávaly stanovisko Moskvy.

Čínu si Tsiprasova vláda paradoxně rozkmotřila, protože zrušila plány rozsáhlé privatizace. A ty zahrnovaly také prodej velké části přístavu v Pireu, o který má zájem čínská rejdařská společnost Cosco.

Padesátiletý Panos Kammenos je bývalý poslanec konzervativní strany Nová demokracie. Tu v roce 2012 opustil, protože nesouhlasil s programem škrtů a úspor předepsaných Řecku kvůli splácení jeho astronomického dluhu.

V Řecku je kromě odporu vůči politice škrtů známý hlavně kvůli svému spojení s pravoslavnou církví. Prosazuje, aby náboženství a církev hrály ve veřejném životě větší roli (tedy přesný opak toho, za co bojuje levicová Syriza).

Koaliční vláda Syrizy a Nezávislých Řeků ale stále hledá cestu, jak zůstat v eurozóně a zároveň splnit slib voličům, že zmírní tvrdá úsporná opatření, která Řecko kvůli snižování dluhu muselo přijmout.

V pondělí večer navrhl ministr financí Janis Varufakis, že Atény zachovají sedmdesát procent z opatření požadovaných Evropskou komisí, Evropskou centrální bankou a Mezinárodním měnovým fondem.

Řecká média spekulují, že má jít o jakýsi kompromis mezi požadavky věřitelů, aby byl Řecku záchranný program prodloužen, a požadavky Atén, které hovoří o překlenovací dohodě. Nový program by pak Řecko chtělo odstartovat od 1. září.

Německo ale trvá na tom, aby Řecko dál plnilo dosavadní dohody. Neoblomný je i šéf Euroskupiny (ministrů financí zemí eurozóny) Jeroen Dijsselbloem a Evropská centrální banka.

Žádný příslib úlev nebo změn zatím řecká vláda za dva týdny svého trvání od nikoho nezískala.

 

Právě se děje

před 16 minutami

V liberecké nemocnici zemřel muž zraněný při výbuchu v Hamru

Kvůli úternímu neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Dnes zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Řekl to mluvčí nemocnice Václav Řičář. "Zemřel na následky svých zranění," uvedl Řičář. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump slíbil, že ještě před volbami zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku

Americký prezident Donald Trump slíbil, že před prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku. Šéf Bílého domu to ve čtvrtek napsal na Twitteru. Zda to bude daňové přiznání, které Trump vytrvale odmítá publikovat a kvůli němuž ho žalují opoziční demokraté, není z prezidentova tweetu zřejmé.

Opozice, usilující o prosazení ústavní žaloby prezidenta kvůli takzvané ukrajinské kauze, vede proti Trumpovi boj hned na několika frontách. Jednou z nich jsou právě daňová přiznání, jejichž zveřejnění sice americké zákony prezidentům nenařizují, ale od dob Richarda Nixona je to v USA běžné. Trump se dosud hájil tím, že jeho majetek je auditován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy