Neshodnou se. Řecko chce čas, Německo dodržování dohod

Jiří Hovorka ČTK Jiří Hovorka, Silvie Housková, ČTK
5. 2. 2015 15:17
Schůzka ministrů financí Řecka a Německa byla tak zamotaná, že se na jejím konci ministři ani nemohli shodnout, jestli se shodli, nebo neshodli.
Shodli jsme se, nebo ne? Schäuble a Varufakis na tiskové konferenci.
Shodli jsme se, nebo ne? Schäuble a Varufakis na tiskové konferenci. | Foto: Reuters

Berlín - Řecko bude muset nadále spolupracovat s "trojkou" mezinárodních věřitelů a dodržet uzavřené mezinárodní dohody. Prohlásil to německý ministr financí Wolfgang Schäuble po jednání s řeckým kolegou Janisem Varufakisem. Ten požádal o čas na sestavení plánu, kterým by nová vláda chtěla vyvést Řecko z krize.

Schůzka ministrů financí Řecka a Německa byla tak zamotaná, že se na jejím konci ministři ani nemohli shodnout, jestli se shodli, nebo neshodli. Berlín je přitom pro řeckého ministra financí Janise Varufakise klíčovou zastávkou v jeho pouti po evropských metropolích.

Šéf německé pokladny Wolfgang Schäuble uvedl, že je Německo připraveno najít způsob, jak Řecku pomoci. Se svým protějškem se ovšem nedohodl, jak by tato pomoc měla vypadat.

Varufakis ale přímo na tiskové konferenci po schůzce obou státníků řekl, že to, co Schäuble říká, není přesné. "My jsme se ani neshodli na tom, že se neshodneme," řekl Varufakis. Se Schäublem se totiž údajně nebavil o novém způsobu splácení řeckého dluhu, ale pouze o návrhu Atén vytvořit určitý „přemosťovací program“, který by trval do začátku května. Oba se pak shodli na tom, že se nebavili o možnosti odpuštění řeckého dluhu.

Do května by mohla být nová vláda schopna připravit detailní plán ohledně podoby dalších řeckých reforem a možného splácení řeckého dluhu, uvedl Varufakis. "Naše vláda ještě nesložila přísahu. V této fázi žádáme tu nejcennější komoditu - čas. Krátký čas, během něhož by naše vláda mohla předložit svým partnerům, Mezinárodnímu měnovému fondu, Evropské centrální bance a Evropské komisi, komplexní návrh, cestovní mapu, řešení situace v krátkém, středním a dlouhém období," řekl Varufakis.

Jsme na tom jako vy po válce

Varufakis si zkusil o pochopení říci i tím, že přirovnal současnou situaci Řecka ke stavu, v jakém bylo Německo po první světové válce, kdy ho válečné dluhy přivedly k další krizi.

Schäubleho tím ale neobměkčil. Německý ministr financí řekl, že mezi Berlínem a Aténami panují rozpory v pohledu na hospodářskou politiku, kterou chce nová řecká vláda vést. Schäuble nicméně nabídl Řecku 500 německých daňových expertů, kteří by mohli pomoci Aténám zlepšit výběr daní a zjednodušit administrativu, která je s ním spojená.

Schäuble na tiskové konferenci zdůraznil, že Německo nechce vnucovat Řecku svou hospodářskou politiku. Podle něj je ale v zájmu celé Evropské unie, aby řecké hospodářství bylo stabilní, nasměrovalo se k růstu a vytvořilo naději pro mladé lidi, že najdou uplatnění. Podotkl také, že Atény došly v reformním úsilí dál, než se čekalo, a že nezaměstnanost v Řecku klesá.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Hackeři napadli systém veřejné správy. Útoku čelila Praha i ministerstvo práce

Systém veřejné správy napadli ve čtvrtek hackeři. O masivním kybernetickém útoku informuje na Twitteru pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), data magistrátu podle něj nebyla poškozena. Jedním z cílů bylo i ministerstvo práce a sociálních věcí, potvrdila serveru SeznamZprávy ministryně Jana Maláčová (ČSSD). Také podle ní se útočníkům nepovedlo data ukrást či vyřadit systémy ministerstva. Vyjádření Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) redakce zjišťuje.

"Došlo k masivnímu kybernetickému útoku na systémy veřejné správy. Magistrátní servery útok přežily. Byla provedena odstávka pro okamžitou bezpečnostní záplatu na emailový systém," uvedl Hřib na Twitteru. Dodal zároveň, že díky uchovávání více kopií dat najednou se na magistrátu data nepoškodila. Magistrát incident nahlásil na NÚKIB.

Hackeři se podle serveru SeznamZprávy zaměřili i na ministerstvo práce. "Ano, mohu tuto informaci potvrdit. Více ale věc komentovat nebudu," řekla serveru Maláčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy