Řecko zabavilo na lodi s vlajkou Sýrie konopí a "drogu džihádistů" za 100 milionů eur

ČTK ČTK
14. 12. 2018 20:46
Řecko zabavilo na lodi, která pod syrskou vlajkou plula do Libye, drogy za více než 100 milionů eur (zhruba 2,57 miliardy Kč). Loď jménem Noka přepravovala kolem šesti tun marihuany a tři miliony tablet stimulantu captagon, jemuž se přezdívá droga džihádistů. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na řecké úřady.
Drogy pod falešnou podlahou v syrské lodi
Drogy pod falešnou podlahou v syrské lodi | Foto: Reuters

Loď s 11člennou posádkou plula ze syrského přístavu Latákije do města Benghází na východním pobřeží Libye. Řekové plavidlo zadrželi 5. prosince u ostrova Kréta a eskortovali jej do krétské metropole Iráklio. Tam nalezli pod falešnou podlahou drogy schované v osmi kontejnerech mezi vrstvami kávy, koření a pilin.

Řecké úřady loď a její náklad zabavily. Posádka byla zatčena a v sobotu předstoupí před státního zástupce.

Sýrie se v důsledku občanské války stala velkým vývozcem i spotřebitelem amfetaminu. Trauma plynoucí z konfliktu podnítilo poptávku a rozklad řádu vytvořil příznivé podmínky pro producenty drog, napsala agentura Reuters.

Captagon, směs amfetaminu a theofylinu, hojně používali islamisté v Sýrii a v Iráku. Tato droga krátce po konzumaci snižuje pocity únavy a bolesti a zvyšuje soustředění a agresivitu. Captagon byl pro radikály také zdrojem příjmu.

Radikálové z IS začali zabírat sever Iráku a Sýrie v roce 2014 a na dobytých územích násilím prosazovali svůj přísný výklad islámského práva šaría. V jisté době ovládali skoro polovinu Sýrie a asi třetinu Iráku. V Iráku byl IS poražen loni, v Sýrii jsou zbytky jeho členů právě ještě na východě země.

 

Právě se děje

Další zprávy