Řecko volí, krize tam posílila levici. Turistů ubylo

Martin Novák Martin Novák
4. 10. 2009 9:05
Konzervativci zřejmě po pěti letech skončí v opozici
Foto: Aktuálně.cz

Atény - Řecko je další evropskou zemí, kde se parlamentní volby konají za časů hluboké ekonomické krize.

Zatímco v jiných zemích - například před týdnem v Německu - z toho těžily pravicové strany, tady zatím hospodářské těžkosti nahrávají levici.

Poslední průzkumy přisuzovaly levicovému Panhelénskému socialistickému hnutí (PASOK) až sedmiprocentní náskok před vládnoucími konzervativci z Nové demokracie (ND).

Tato dvě seskupení jsou už léta hlavními soupeři v ringu řecké politiky s výjimkou let 1967 až 1974, kdy v zemi vládla vojenská diktatura.

PASOK vládl v řadě za sebou jedenáct let až do roku 2004. Od té doby je zase u moci Nová demokracie, vyhrála i poslední volby před dvěma lety.

Lídr konzervativců Kostas Karamanlis apeluje na Řeky, aby dnes dali důvěru jeho straně potřetí za sebou. Pokud vyhraje levice, recese něj podle bude ještě horší.

Turistů v Řecku ubylo, přestože novým atraktivním lákadlem je Muzeum Akropole v Aténách.
Turistů v Řecku ubylo, přestože novým atraktivním lákadlem je Muzeum Akropole v Aténách. | Foto: Reuters

„Máme před sebou na výběr dvě cesty. Já nabízím složitou cestu, ale je to cesta zodpovědnosti," prohlásil třiapadesátiletý politik, který chce po volbách kromě jiného zmrazit platy státních zaměstnanců.

Levice chce dostat ekonomiku z propadu stimulačním balíčkem ve výši tří miliard eur.

Ratingové agentury v posledních měsících výrazně snížily hodnocení Řecka. Ekonomika se dostala do recese poprvé od roku 1993, čtyřprocentní růst posledních let je nyní minulostí.

Řecké banky jsou považovány za jedny z nejrizikovějším ve starých členských zemích Evropské unie. Krize citelně zasáhla turistiku, která patří k základům řecké ekonomiky. Letos v srpnu klesl meziročně počet cizinců, trávících dovolenou v Řecku, o devět procent.

Podle expertů potřebuje země reformovat penzijní systém kvůli stárnoucí populaci a pokračovat v privatizaci velkých státních podniků poté, co nynější vláda prodala například telekomunikační společnost OTE (koupil ji Deutsche Telekom) nebo aerolinky Olympic Airways.

Hospodářské problémy přitom posilují i dosud málo vlivnou krajní pravici. Podle průzkumů by extremistická formace L.A.O.S mohla získat až sedm procent hlasů.

Její lídr, bývalý kulturista George Karatzaferis, prosazuje procesy s politiky velkých stran za korupci, tvrdší politiku vůči Turecku a uzavření Řecka pro další imigranty.


 

 

Právě se děje

Další zprávy