Řecká železnice na prodej. Rusko ji chce se vším všudy

Martin Novák Martin Novák
14. 4. 2012 13:45
Dráhy měly obrovské ztráty. V rámci privatizace jsou nabízeny zahraničním zájemcům
Průvodčí na hlavním nádraží v Aténách.
Průvodčí na hlavním nádraží v Aténách. | Foto: Reuters

Atény - Řecká vláda privatizuje státní podniky, aby získala peníze do rozpočtu. Snížení dluhu a udržení země v eurozóně je teď prioritou.

Řecká ekonomika je v recesi. Vláda dostala letos od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu druhý záchranný balík v sumě 130 miliard eur

Na prodej je tak i řecká železnice. Jak státní dopravce Trainose, tak i společnost OSE, která spravuje koleje, nádraží a další příslušenství.

Trainose loni vykázala ztrátu 33 milionů eur. Zrušila provoz na několika tratích a neexistuje už ani mezinárodní vlakové spojení. Z Atén se už do Istanbulu nebo Sofie po kolejích nelze dostat.

Dva a půl tisíce Řeků přišlo o práci na železnici a patří tak mezi 21 procent obyvatel, kteří jsou momentálně bez zaměstnání.

Prodej železnice by měl přinést do státní pokladny přes devatenáct miliard eur. Zájemci o koupi jsou podle zpráv z Atén zatím tři.

Ruské dráhy, které nabízejí převzít celou železnici se vším všudy. Tedy koleje, nádraží i osobní a nákladní dopravu. Delegace z Moskvy už v Aténách vyjednávala.

"Jsme v neustálém kontaktu, ale ještě je brzy hovořit o dohodě a naší účasti na privatizaci," řekl agentuře Reuters ředitel Ruských drah Vladimir Jakunin.

Zájem má i francouzská firma SNCF a rumunský dopravce Grup Feroviar Roman (GFR). Rumunská společnost už působí v několika dalších balkánských zemích, ale v Řecku zřejmě usiluje jen o kontrolu nákladní přepravy.

Řecko má ve srovnání s jinými evropskými zeměmi železniční síť řídkou. Jen 2500 kilometrů kolejí. Tradice ale sahá až do roku 1869, kdy byla otevřena první trasa. Hlavní pětisetkilometrový koridor mezi Aténami a Soluní je v provozu od roku 1918.

Mezi velkéi státními podniky, které čeká privatizace, jsou také rafinerie Hellenic Petroleum, sázková společnost OPAP či aténské mezinárodní letiště.

 

Právě se děje

před 31 minutami

ME juniorských beachvolejbalistů v Brně bude až v září

O měsíc později oproti původnímu termínu se po koronavirové krizi uskuteční v Brně mistrovství Evropy v plážovém volejbalu v juniorské kategorii. Sokolské koupaliště bude poprvé dějištěm šampionátu pro hráče i hráčky do 20 let od 9. do 13. září.

"Vzhledem k celkové situaci po celém světě jsme velice rádi, že jsme jako organizátoři schopni splnit všechny podmínky pro úspěšný a bezpečný průběh tohoto šampionátu. Věříme, že to přinese pozitivní signál a že volejbalové zápasy se vrací zpět na kurty," uvedl předseda Marek Pakosta na svazovém webu.

Původně se brněnské ME mělo konat od 12. do 16. srpna. Domácí turnaje na písku se v Česku po pandemii covidu-19 rozběhly o minulém víkendu v Praze a v Litoměřicích.

Nové dějiště a možná i termín nicméně evropská konfederace CEV musí najít pro šampionát do 22 let, neboť v Nizozemsku jsou až do září zakázány hromadné sportovní akce. Mladí beachvolejbalisté měli o medaile hrát v přístavu Vlissingen.

Další zprávy