Řecká Watergate: odposlechy premiéra

man
6. 2. 2006 0:00
Atény - Kdo pochyboval, jak těžké je zařídit odposlechy jakéhokoli telefonu, má v aféře hýbající Řeckem jednoznačnou odpověď. Oficiálně stvrzenou tamní vládou.
Odposlouchávání se nevyhnul ani premiér Kostas Karamanlis
Odposlouchávání se nevyhnul ani premiér Kostas Karamanlis | Foto: Reuters/Y.Nakao

Kabinet totiž potvrdil deset měsíců trvající podezření, že mobily nejdůležitějších politiků země včetně premiéra byly téměř rok odposlouchávány neznámým pachatelem.

Vládní mluvčí novinářům řekl, že mobilní telefony více než stovky vlivných řeckých osobností někdo odposlouchával několik měsíců. Začalo to krátce před olympijskými hrami v Aténách v srpnu 2004 a pokračovalo až do března loňského roku.

Kritizovaná Vodafone

Teprve tehdy společnost Vodafone Greece objevila nelegální software, který sloužil  k odposlechu. Přišel na něj náhodou technik firmy, který řešil stížnosti několika klientů na špatné spojení.

Společnost Vodafone Greece software okamžitě odstranila a až potom informovala ministerstvo vnitra. Za to si od policie vysloužila kritiku, protože odstraněním ztížila šanci najít pachatele.

Foto: Aktuálně.cz

Řekové jsou v šoku z toho, jak dlouho odposlechy trvaly a koho se týkaly. Ukazuje se, že šlo o klíčové osoby při zajišťování bezpečnosti a obranyschopnosti země.

Odposlouchávaný premiér i ministři

"Seznam těch, kteří byli odposloucháváni, zahrnuje premiéra, ministry obrany a vnitra, další vysoké představitele ministerstva obrany, několik lidí na ministerstvu zahraničí i bývalého ministra, který je nyní v opozici," řekl mluvčí kabinetu Theodor Russopulos.

Mezi monitorovanými však byly také telefony některých novinářů, jednoho pracovníka amerického velvyslanectví i lidí, pocházejících z arabských zemí. Policie netuší, kdo za akcí stál, zatím podala trestní oznámení na neznámého pachatele. Hrozí mu i obvinění ze špionáže.

Řecká média hodnotí aféru jako neuvěřitelnou blamáž. Hovoří a píše se o "řecké watergate", s narážkou na nelegální získávání informací o opozičních politicích, které vedlo v roce 1974 k odstoupení amerického prezidenta Richarda Nixona.

Nepříjemnost pro pravicovou vládu

Pro vládu Kostase Karamanlise jde o nepříjemnou událost. A to pouhé dva roky poté, co Karamanlisova  pravicová strana Nová demokracie zvítězila ve volbách a ukončila tak jedenáct let trvající nadvládu levice.

Obzvláště šokující je aféra vzhledem k tomu, že na bezpečnost aténských olympijských her v roce 2004 Řecko vynaložilo 1,2 miliardy eur. A přitom nebylo schopno zabránit odposlechům nejvyšších politických a vojenských představitelů.
 
"Je to podivná a znepokojující kauza. Protože většina z těch, kterých se týká, má na starosti bezpečnostní úkoly a obranu země," uvedl bývalý ministr obrany Jannos Papandoniu.

 

Právě se děje

Další zprávy