Poslanec a korupce? Odposlechy jsou tu

Sabina Slonková
17. 1. 2006 16:26
Praha - Důkazy o tom, jak chtěl exposlanec ODS Vladimír Doležal ovlivnit vyšetřování své kauzy, už nejsou tajné. Kdosi rozeslal novinářům přepisy policejních odposlechů Doležalových rozhovorů.

Přepsané záznamy byly rozeslány v době, kdy ČSSD čelí vlastní aféře kvůli Michalu Krausovi.

Z policejních dokumentů, jejichž pravost redakci Aktuálně.cz potvrdily vyšetřující úřady, vyplývá, že se Doležal pokoušel ovlivnit vyšetřování svého případu. A to prostřednictvím svého známého podnikatele Iva Rittiga.

Přepis odposlechu telefonátů Vladimíra Doležala
Přepis odposlechu telefonátů Vladimíra Doležala | Foto: Aktuálně.cz

Z rozhovorů je zřejmé, že oba muži nejprve zjišťovali, který státní zástupce dozoruje Doležalův případ.

V následných hovorech Rittig tvrdil, že se pokouší docílit toho, aby kauza Doležal vůbec nedoputovala do sněmovny a poslanci vůbec nerozhodovali o jeho vydání do rukou policie.

"Vypadá to, že ty dokumenty po formální stránce odpovídají úkonům, které se v této kauze prováděly. K obsahové stránce se nebudu vyjadřovat," sdělila po předběžném prozkoumání rozeslaných dokumentů státní zástupkyně Zdeňka Galková, která má Doležalův případ na starost a o níž je většina zveřejnených odposlechů.

Neovlivňoval jsem, jen zjišťoval

Autenticitu záznamů nezpochybnil ani sám Vladimír Doležal. Tvrdí ale, že rozhodně nešlo o nějaké ovlivňování. "Poté, co jsem byl na policii na podání vysvětlení, snažil jsem se zjišťovat, o co vlastně jde. Volal jsem svým přátelům a známým, jestli o tom něco nevědí," říká nyní Doležal.

Podnikatel Ivo Rittig sdílný nebyl a o rozhovorech s Doležalem se bavit nechtěl. Připustil jen, že se s Doležalem zná. "Znám ho, voláme si, ale nemůžu vám teď nic říci. Zavolejte mi zítra," řekl Rittig.

O zásazích do vyšetřování se policie oficiálně zmínila i v dopise, kterým koncem loňského roku požádala sněmovnu, aby Doležala zbavila imunity.

"Tyto aktivity jsou realizovány prostřednictvím dalších osob a jsou směřovány jak k ovlivnění policie, tak ve vztahu ke státnímu zástupci," stojí v žádosti, z níž loni citovala Česká televize.

Informace o tom, jak konkrétně Doležal práci úřadů ovlivňoval, ale policejní žádost neobsahuje. Ty poskytují teprve nyní zveřejněné odposlechy.

Policie požádala o vydání Doležala poté, co se rozhodla jej obvinit ze zprostředkování úplatku 800 tisíc korun. Poslanci nakonec svého kolegu ke stíhání vydali a Vladimír Doležel se následně vzdal poslaneckého mandátu.#reklama

 

Právě se děje

Další zprávy