Řecká vláda předloží parlamentu nový úsporný balíček

ČTK ČTK
28. 10. 2012 13:48
Řecko potřebuje další reformy kvůli uvolnění dalších peněz ze slíbené zahraniční pomoci
Příznivce konzervativní Nové demokracie mává vlajkou před televizní obrazovkou, kde právě zveřejnili první odhady.
Příznivce konzervativní Nové demokracie mává vlajkou před televizní obrazovkou, kde právě zveřejnili první odhady. | Foto: Reuters

Atény - Řecká vláda hodlá předložit parlamentu ke schválení reformy požadované zahraničními věřiteli, přestože menší koaliční partner je odmítá podpořit. Oznámil to o víkendu řecký ministr financí Jannis Sturnaras.

Vláda předloží rozpočtový zákon, který zahrnuje i většinu nových úsporných opatření požadovaných věřiteli, parlamentu ve středu. Další samostatný zákon s návrhem reforem včetně kontroverzních reforem trhu práce, o pár dní později.

Řecko potřebuje komplexní dohodu o úsporném balíčku a reformách kvůli uvolnění dalších peněz ze slíbené zahraniční pomoci. Bez těchto peněz bude země v polovině listopadu bez finančních prostředků. Veřejný dluh Řecka podle Mezinárodního měnového fondu nyní činí 171 procent hrubého domácího produktu.

Přemluví partnery?

Strana Demokratická levice má ve 300členém parlamentu 16 poslanců. Vláda má majoritu 176 poslanců, a zákony tak může prosadit i bez podpory menší koaliční strany. Hlasování strany proti navrhovaným opatřením by však mohlo ohrozit již tak křehkou koalici a případně přimět další zákonodárce, aby hlasovali proti nepopulárním opatřením.

Vláda stále věří, že se jí podaří přemluvit partnery, aby změnili názor, je však podle úřadu vlády připravena hlasovat o úsporách i bez jejich podpory, napsala agentura Reuters.

Nová opatření, o nichž se má hlasovat, mají v příštích třech letech přinést státnímu rozpočtu 12 miliard eur (téměř 300 miliard korun) a dohoda je důležitá k tomu, aby věřitelé uvolnili do poloviny listopadu zemi 32 miliard eur ze slíbené pomoci.

Výměna za půjčku

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji bankrotu a muselo požádat o pomoc své partnery v Evropské unii a Mezinárodní měnový fond. Úvěr 110 miliard eur (2,7 bilionu korun) však problémy země nevyřešil a letos dostalo Řecko druhý záchranný balík 130 miliard eur.

Výměnou za úvěrovou pomoc se Atény zavázaly k výrazným rozpočtovým škrtům a k ekonomickým reformám. Ty však mají negativní dopad na ekonomiku, která zažívá od konce roku 2008 hlubokou recesi a ke slabému růstu by se měla podle odhadů vrátit nejdříve ve druhé polovině příštího roku.

Foto: Návštěva kancléřky Merkelové změnila Atény v bojiště

 

Právě se děje

Další zprávy