Ministerstvo obrany v Aténách podle agentury Reuters oznámilo, že ke srážce stíhaček došlo nad ostrovem Karpathos na jihu Egejského moře.
Turek zachráněn, Řek zemřel
"Ke srážce došlo nad Karpathosem, řecký pilot bohužel zemřel," citovala agentura Reuters prohlášení řeckého ministerstva. Oba stroje, které se srazily, byly podle agenturních zpráv letouny F-16. Na místo byly okamžitě vyslány záchranné týmy.
Podle řeckého ministerstva obrany došlo ke srážce poté, co byl řecký stroj vyslán, aby vytlačil tureckou stíhačku, která narušila řecký vzdušný prostor. Oba letouny se dostaly do bezprostřední blízkosti a předstíraly vzdušný souboj.
Turecká armáda naopak vydala prohlášení, v němž uvedla, že řecké stroje zadržely turecké stíhačky, které byly na rutinním cvičení v mezinárodním vzdušném prostoru. Turecký pilot se katapultoval a nehodu přežil, sdělil generální štáb turecké armády.
Narušování vzdušného prostoru na denním pořádku
Obě země se často obviňují z toho, že jejich vojenští piloti narušují vzdušný prostor druhé země. Řecké ministerstvo obrany podle agentury Reuters uvádí, že jeho vojenské stíhačky denně zasahují proti tureckým strojům, které podle jeho názoru narušují řecký vzdušný prostor.
Řecké ministerstvo obrany oznámilo, že právě při takovém manévru došlo ke dnešní srážce.
Turecko a Řecko vedou dlouhodobé spory o ostrov Kypr a také o práva nad teritoriálními vodami v Egejském moři. Naposledy se na prahu otevřeného konfliktu ocitly v roce 1996. A to kvůli sporu o svrchovanost nad neobydleným ostrůvkem v Egejském moři, jemuž Řekové říkají Imia, Turci Kardak. Díky diplomatickému úsilí Spojených států se podařilo střetu zabránit.
Od té doby se vztahy obou zemí podařilo zlepšit, územní spory však zůstávají nevyřešené.
Řecko si činí nároky na vzdušný prostor v dosahu deseti mil (16 kilometrů), zatímco Turecko mu přiznává pouze šestimílové pásmo (deset kilometrů). Řecko se rovněž dožaduje práva rozšířit své výsostné vody na 12 námořních mil (22,2 kilometru) v souladu s mezinárodní konvencí o mořském právu, Turecko však není signatářem této konvence. Pro Ankaru by takové rozšíření vzdušného prostoru a výsostných vod znamenalo důvod k válce.