Během dnešního jednání ve Vídni se na tom shodli rakouský kancléř Wolfgang Schüssel a předseda Evropské komise José Barroso. Rakousko tak zahájilo půlrok, v němž bude předsedat institucím Evropské unie.
Ratifikační proces pokračuje
"Ústava není mrtvá, je stále uprostřed ratifikačního procesu," řekl Schüssel před novináři na začátku celodenního zasedání své vlády s 25 eurokomisaři, kterým praktická práce rakouského předsednictví začíná.
PŘEČTĚTE SI: Rakousku chybí jasná vize, kam vést EU
"Není však na Rakousku, aby řeklo, co se má udělat. Naším úkolem je zahájit debatu," uvedl. Do té je podle něj třeba zapojit lidi a zjistit tak, "jaké jsou důvody jejich nespokojenosti s unií".
Barroso podobně mluvil o tom, že je nezbytné napřed letos nastolit "změnu ovzduší", zabývat se integrací zeširoka, nejen z hlediska institucionálního uspořádání. "Problém ústavy se musí řešit. Dejte nám na to čas," prohlásil.
Čekání na politické změny
Oba tak implicitně potvrdili názor, že ohledně ústavní smlouvy nelze očekávat průlom dřív než po volbách ve Francii a v Nizozemsku v roce 2007. Odkladu nahrává také přesvědčení, že o ústavě nelze rozhodnout, dokud se výrazně nezlepší ekonomická situace v EU.
Barroso přivezl plán na spásu euroústavy, ČTĚTE ZDE
První tři měsíce předsednictví chtějí Rakušané zasvětit hospodářskému růstu a zaměstnanosti, tedy makroekonomickým iniciativám známým pod pojmem lisabonská strategie.
Podle Schüssela "právě to se nejvíc týká lidí, právě zde cítíme nejvíce očekávání a také nejvíce zklamání". Sdělil, že Rakousko navrhne sérii opatření, která usnadní život malým a středním podnikům, které v EU vytvářejí nejvíce pracovních míst. Bilancovat se bude na březnovém summitu unie.
Ekonomická situace na prvním místě
Jakmile se Evropský parlament vysloví v únoru k návrhu směrnice o liberalizaci služeb, předloží Evropská komise pozměněný projekt, uvedl Barroso. Jeho cílem bude vzít v úvahu názory všech stran a najít mezi nimi rovnováhu.
Přečtěte si analýzu: Malé ambice Barrosovy komise
Schüssel sdělil, že v tomto okamžiku zapojí do schvalování směrnice také sociální partnery, tedy odbory a zaměstnavatele. Jednání o ekonomických zákonech je v Rakousku obvyklé. "Doufám, že se za rakouského předsednictví dokážeme přiblížit k řešení," poznamenal.
#reklama
Uvolnění pohybu služeb na vnitřním trhu EU by podle odhadů silně oživilo hospodářský růst a vedlo ke vzniku mnoha pracovních míst. Řada starých členských zemí se mu však brání, protože se bojí přílivu lacinější pracovní sily z nových států.