Praha - Skok do hlubin Rakušana Felixe Baumgartnera posunul dál hranici toho, co je člověk schopen ve zdraví vydržet. Za pomoci moderní techniky.
Rakušan se na těch necelých pět minut, kdy padal a překonal rychlost zvuku, připravoval pět let. Normální člověk by bez speciálního tréninku při tomto pokusu pravděpodobně zemřel.
I Baumgartnerovi ale hrozilo několik vážných nebezpečí a sám před seskokem tweetoval: "Toto je zatím můj poslední tweet. Kdo ví, možná, že úplně poslední."
Odvážlivce mohlo zradit během letu několik věcí. Vážnou komplikaci by například představoval nevydařený start, při kterém by zavadil o přístroj s balónem, který ho do výšky vynesl.
Porušení skafandru, ve kterém je udržován stálý tlak, mohlo mít fatální následky. Hrozila dekomprese. Jeho předchůdce Joseph Kittinger měl v roce 1960 při seskoku z jedenatřiceti kilometrů problémy s rukavicí a později vypověděl: "Zvětšila se mi natolik, že vypadala jako dvojnásobná."
"Cítil jsem velký tlak v hlavě," řekl Baumgartner krátce po svém letu.
Skafandr ho chránil před extrémním chladem. Typ, který použil, uchovává vevnitř stálou teplotu, i když je venku až osmašedesát stupňů pod nulou.
Během čtyř minut a devatenácti sekund, které strávil "letec" ve vzduchu, bylo kolem něj chvílemi až šestapadesát stupňů pod nulou.
Baumgartner musel zabránit tomu, aby se jeho tělo nezačalo za letu horizontálně otáčet. Něco na způsob cédéčka, které se točí v přehrávači. V krajním případě i to mohlo skončit jeho smrtí.
Přiznal, že s tímto problémy měl, ale zvládl je. "Najednou jsem přestával vidět a cítil jsem, že začínám rotovat. Když to trvalo nějakých dvacet sekund, nebál jsem se o život, ale byl jsem zklamaný, protože jsem věděl, že mě to může připravit o rychlost a rekord," řekl novinářům.
Pro případ nejvyšší nouze měl k dispozici speciální padák, s jehož pomocí by pokračoval v letu ve stabilní poloze.
Poslední velké nebezpečí hrozilo na konci. Kdyby měl třiačtyřicetiletý Rakušan problémy s padákem nebo ztratil vědomí během letu. I na to se myslelo a záložní padák by se otevřel automaticky, což by ale samo o sobě nemuselo znamenat bezproblémové přistání.
Žádný černý scénář se ale nekonal, a Felix Baumgartner je tak prvním člověkem, který letěl vzduchem rychleji než zvuk a - přežil.