Rakouský kancléř mluví jako Klaus

pav, Reuters
12. 2. 2007 11:45
Vídeň - Stává se ze střední Evropy nové těžiště euroskepticismu? Rakouský kancléř čerstvě vystoupil s kritikou Bruselu.

Ta se příliš neliší od té, jež zaznívá z Česka nejčastěji z úst prezidenta Klause.

Nový rakouský kancléř Alfred Gusenbauer prohlásil, že by se evropské vlády měly rozhodně postavit proti snahám Evropské unie vměšovat se do záležitostí, do kterých Bruselu nic není.

Reagoval tak na varování, které Evropská komise v lednu adresovala Vídni, že systém kvót, který si Rakousko vyjednalo se sousedním Německem za účelem omezení přílivu tamních studentů medicíny na rakouské univerzity, odporuje pravidlům o volném pohybu uvnitř EU.

Komise nahrává euroskeptikům

Gusenbauer, který se před měsícem ve Vídni ujal vlády v čele velké koalice, v rozhovoru pro deník Ősterreich vyjádřil přesvědčení, že tento typ intervencí z Bruselu pouze nahrává euroskeptikům a vlády jednotlivých členských zemí by se mu prý měly bránit.

Foto: Aktuálně.cz

"Je třeba silně odmítnout jakýkoli pokus Evropské komise vměšovat se do záležitostí, do kterých jí nic není," řekl Gusenbauer. "Protože to je hlavní důvod, proč je euroskepticismus na vzestupu."

"Jsem přesvědčen, že jedním z budoucích úkolů pro evropské vlády bude vytyčit Evropské komisi jasné limity," dodal sociálně demokratický kancléř.

Za pozornost přitom stojí, že se jeho slova nijak neliší od výhrad, které na adresu Bruselu už delší dobu zaznívají z úst českého prezidenta Václava Klause (případně od premiéra Mirka Topolánka). Oba politiky lze přitom stěží považovat za ideologické blížence.

Podpora EU v Rakousku na historickém minimu

Český prezident Václav Klaus nedávno prohlásil, že odpor proti supranacionálním tendencím EU ve střední Evropě  rozhodně neoslabí. Zdá se, že měl pravdu.
Český prezident Václav Klaus nedávno prohlásil, že odpor proti supranacionálním tendencím EU ve střední Evropě rozhodně neoslabí. Zdá se, že měl pravdu. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Důvod nezvykle ostrých slov je ale zřejmě třeba hledat v momentálním rozčarování rakouské veřejnosti z členství v EU. Podle průzkumů Eurobarometru je podpora rozšířené EU mezi Rakušany na historickém minimu.

Pozitivněji se k sedmadvacítce podle posledních výsledků šetření staví dokonce i tradičně euroskeptická Británie či Dánsko.

Rakousko je přitom mezi zeměmi, které už ratifikovaly původní návrh euroústavy. Zároveň ale patří k největším skeptikům, co se týče případného přijetí Turecka za člena EU.

 

Právě se děje

Další zprávy