Dnes již devadesátiletá Maria Altmanová se od roku 1998 soudí s rakouskou vládou a Národní galerií o šest Klimkových obrazů, které byly podle ní její rodině ukradeny.
Na počátku soudního sporu stojí zákon, který Rakousko v roce 1998 přijalo. Podle něj musejí všechna rakouská muzea zkontrolovat své sbírky, zda neobsahují díla zabavená nacisty.
Verdikt arbitráže je závazný
V květnu se Spojené státy a Rakousko dohodly na vytvoření arbitrážní komise, která měla o osudu obrazů rozhodnout. Verdikt komise je podle předchozí dohody pro obě strany sporu závazný.
Oficiálně má být oznámen v úterý ve Vídni a formálně jej musí potvrdit rakouská ministryně školství Elisabeth Gehrerová.
Nyní devadesátiletá Altmannová je jedinou Blochovou dědičkou. Bloch, největší majitel cukrovarů v rakousko-uherské monarchii, se po roce 1918 stal československým občanem a ve Vídni měl přechodné bydliště. Vlastnil významnou kolekci obrazů rakouských malířů 19. století a byl Klimtovým mecenášem. V roce 1938 uprchl do Švýcarska a nacisté jeho sbírku zabavili.
K odevzdání nás přinutili
Bloch zemřel v roce 1945 a své jmění odkázal svým synovcům a neteřím, včetně Altmannové. Jeho rodina v roce 1946 souhlasila s tím, že obrazy připadnou rakouské vládě. Altmannová, která uprchla před nacisty do Kalifornie, tvrdí, že její rodina byla k odevzdání sbírky přinucena a že ji rakouská vláda obelhala.
Odhadovaná hodnota obrazů, z nichž většina je více než 50 let vystavena v rakouské Národní galerii, činí asi 135 milionů dolarů.
Gustav Klimt, který zemřel v roce 1918, patřil k předním reprezentantům vídeňské secese. Proslavil se především portréty žen, z nichž některé vzbuzovaly ve své době pohoršení svou neskrývanou erotičností.