Vídeň - Pryč jsou doby, kdy v Rakousku pracovalo na 40 tisíc pečovatelek ze Slovenska a Česka.
I když většinou dostávaly za celodenní opečovávání nemocných a starých lidí peníze od rodin na ruku, se vzrůstajícími cenami se jim ani taková praxe již nevyplácí.
"Je hodně znát, že Češky odcházejí," řekl listu Der Standard Harald Drescher z pečovatelského svazu sv. Alžběty. "Jestli to takhle půjde dál, do tří až pěti let se tento systém položí," varoval.
Problém přitom není v nedostatku rakouských zdravotnic nebo zdravotníků, kteří by takovou práci mohli dělat také. Jenže zatímco Východoevropanky pracují i za 40 eur denně na ruku, Rakušané požadují minimálně o třetinu více.
Čtěte v souvislostech: O handicapu a pečovatelství. Blog Václava Krásy |
"Za takové peníze by nikdo ani nehnul prstem," potvrdil Drescher.
Rakouské rodiny přitom často ilegálky využívají jako "děvče pro všechno". "Česká pečovatelka čtrnáct dní přespává v domě, vaří, uklízí, ošetřuje nemocného a přitom jí za tu dobu často stačí plat 700 eur," citoval před dvěma roky list Kurier nejmenovanou rodinu.
Rakousko se nicméně snaží pečovatelské služby podporovat. Například v Dolních Rakousích je možné získat na nemohoucího člena rodiny, který potřebuje soustavnou péči, příspěvek až tisíc eur měsíčně.
Provozovatelé hospiců si přesto myslí, že nelegální pečovatelství, které je postaveno na nezdaněných, a tím pádem i nízkých platech, bude pokračovat. Rodiny potřebných a agentury zprostředkovávající "paní" z Východu se ale budou muset porozhlédnout jinde.
Na řadě je Balkán
"Na řadu přijdou země jako Bulharsko nebo Rumunsko," domnívá se ředitel sdružení Hilfswerk Walter Marschitz.
Na legální zaměstnávání pečovatelek z nových členských zemí EU původně existovaly restrikce, stejně jako pro jakékoliv zájemce ze střední a východní Evropy.
Ty definitivně padly koncem roku 2006 až poté, co se provalilo, že dokonce i tchýně tehdejšího kancléře Wolfganga Schüssela načerno zaměstnávala paní ze Slovenska.