Rakousko omezí přídavky na děti cizinců, kteří v zemi pracují. Dotkne se to i Čechů

ČTK ČTK
25. 10. 2018 10:33
Opatření se nejvíce dotkne lidí z Rumunska a Slovenska. Půjde o cizince, kteří v Rakousku pracují, ale jejich děti v zemi nežijí.
Rakouský kancléř Sebastian Kurz.
Rakouský kancléř Sebastian Kurz. | Foto: Reuters

Vídeň/Brusel - Dolní komora rakouského parlamentu schválila ve středu zákon, který občanům jiných zemí Evropské unie pracujícím v Rakousku omezí přídavky na děti, pokud jejich potomci v této zemi nežijí. Informovala o tom agentura APA. Novou legislativní normu kritizovala rakouská opozice, ale i některé země EU, například Slovensko. Též Evropská komise už dala najevo, že přezkoumá, zda je tento zákon slučitelný s právem EU.

Takzvanou indexaci, která se dotkne zejména pracovníků ze zemí, jako jsou Česká republika, Maďarsko, Slovensko, Rumunsko nebo Bulharsko, schválila rakouská vláda letos v květnu.

Od opatření, které má začít platit 1. ledna příštího roku, si vláda slibuje roční úspory 100 milionů eur (asi 2,6 miliardy korun).

Na základě nového zákona mají být občanům unijních zemí a Švýcarska, jejichž děti zůstaly v zemi původu, sníženy přídavky na děti na úroveň obvyklou v jejich zemi. Podle rakouských médií bude nová norma znamenat nižší příspěvky pro lidi ze zemí východní Evropy a naopak vyšší pro osoby ze severských zemí pracující v Rakousku, jejichž děti s nimi v Rakousku nežijí.

Opatření by se nyní podle agentury AFP dotklo asi 150 tisíc dětí. Necelou polovinu z nich nyní tvoří občané Rumunska a Slovenska, zejména ženy, které pracují v Rakousku jako pečovatelky.

Takzvanou indexaci kritizoval například slovenský premiér Peter Pellegrini letos v květnu při návštěvě Rakouska s tím, že zákon "nemusí být zcela v souladu s legislativou EU". Rakouský kancléř Sebastian Kurz odmítl, že by nová norma byla diskriminační. "Pokud Slovák pracuje v Rakousku a jeho děti žijí v Rakousku, dostane stejnou výši rodinných přídavků jako kterýkoli jiný Rakušan, Dán nebo Čech," prohlásil v květnu šéf rakouské pravicové vlády.

Mluvčí Evropské komise Christian Wigand ve středu agentuře APA řekl, že komise bere na vědomí schválení zákona a že posléze přezkoumá jeho slučitelnost s právem EU. "Jakmile bude platně vyhlášen, nebude se komise zdráhat využít své role strážkyně unijního práva," řekl Wigand agentuře APA. Dodal, že indexace není v EU dovolena. "Je to otázka férovosti, pokud zaměstnanci přispívají do národního systému sociálního zabezpečení, mohou také očekávat stejné příspěvky," řekl Wigand.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Dálnice D35 mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem je po opravě průjezdná už oběma směry. Ve směru na Brno se jezdí od 15:00, od 21:30 i na Ostravu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy