Rodné Štýrsko dokonce požaduje, aby mu bylo odebráno rakouské občanství a byl přejmenován fotbalový stadion ve Štýrském Hradci, který nese od roku 1997 jeho jméno.
Rakouský problém? Americké popravy!
Zemi zachvátila v posledních dnech vlna protestů vůči tamnímu slavnému rodákovi Arnoldu Schwarzeneggerovi za to, že z pozice guvernéra Kalifornie zamítl žádost Stanleyho "Tookieho" Williamse o milost.
Jednapadesátiletý Williams, odsouzený v roce 1981 za čtyři vraždy, byl minulý týden popraven smrtící injekcí ve věznici San Quentin.
PŘEČTĚTE SI: Kalifornie popravila exšéfa gangu Crips
Někteří zemští politici, především z řad opozičních sociálních demokratů, komunistů a Zelených, začali po popravě Williamse požadovat, aby Schwarzeneggerovi bylo odebráno rakouské občanství a byl přejmenován fotbalový stadion ve Štýrském Hradci, který nese od roku 1997 Schwarzeneggerovo jméno. Hlasování v městském zastupitelstvu se má konat 19. ledna.
Schwarzenegger, turistická atrakce
"Pokud mě již ve Štýrském Hradci nepovažují za svého, ztrácí pro mne toto ocenění hodnotu. A napříště již nebude mít město s mými rozhodnutími guvernéra Kalifornie žádné problémy, protože nás již nebude nic oficiálně spojovat," uvedl Schwarzenegger.
Mezitím však začaly ve Štýrsku vznikat obavy, že na tom země turisticky prodělá. Starosta Nagl patrně i pod vlivem vidiny ušlých milionů z reklamy, jakou prominentní Rakušan Štýrskému Hradci ve světě dělá, okamžitě zareagoval. V dopisu označil vzniklou situaci za "trapně provinční záležitost", z jejího vyvolání obvinil opozici a Schwarzeneggera vyzval, aby svůj postoj ještě zvážil.
Schwarzenegger: hvězda, která zhasíná? NAJDETE ZDE
"Pokusil jsem se mu vysvětlit, že většina obyvatel města stojí za ním a chápe jeho současnou pozici v USA. Byli bychom rádi, kdyby si alespoň ponechal ten čestný prsten," konstatoval Nagl.