Šíříte lži, napsal o veřejnoprávní televizi rakouský vicekancléř Strache. ORF politika zažalovala

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 27. 2. 2018 10:22
Rakouská televize ORF zažalovala vicekancléře a šéfa krajně pravicové Svobodné strany Rakouska (FPÖ) za tvrzení, že šíří lživé zpravodajství.
Heinz-Christian Strache.
Heinz-Christian Strache. | Foto: ČTK

Vídeň - Rakouská veřejnoprávní televize ORF v pondělí přistoupila k neobvyklému kroku. Podala žalobu na vicekancléře a šéfa krajně pravicové Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinze-Christiana Stracheho.

Strache před dvěma týdny na svém facebookovém profilu obvinil ORF, že šíří lživé zpravodajství. Zveřejnil fotku moderátora zpravodajství Armina Wolfa se slovy: "Existuje místo, kde se lži stávají zprávami. To místo je ORF."

Veřejnoprávní médium se rozhodlo dát vicekancléře k soudu poté, co Strache nereagoval na žádost o omluvu. Již předtím zažaloval šéfa FPÖ sám Wolf s tím, že žádný politik ho dosud ze lži neobvinil.

Média přitom obvykle výroky politiků soudní cestou neřeší, k vidění bývají spíše opačné případy.

Generální ředitel ORF Alexander Wrabetz vydal k události stručné prohlášení. "Vicekancléř Strache obvinil ORF, že ve svém vysílání šíří fake news, lži a propagandu," uvedl Wrabetz. "To je urážlivé a poškozuje to reputaci ORF," dodal.

ORF žaluje také společnost Facebook za to, že příspěvek neodstranila.

Strache dlouhodobě obviňuje televizi ze zaujatosti a levicové inklinace. V roli druhého nejmocnějšího muže rakouské vlády chce podle svých slov zajistit, aby ORF informovala "objektivněji", a zároveň hodlá zrušit poplatky, které financují její činnost.

Šéf FPÖ argumentuje tím, že fotografii a text doprovodil slovem "satira", z čehož mělo být patrné, že jde o nadsázku.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Inspekce obvinila tři policejní důstojníky z vynášení informací podnikatelům

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila tři policejní důstojníky kvůli rozsáhlému úniku informací. Podle inspekce movitým podnikatelům poskytovali informace o tom, zda jsou tyto osoby, případně jimi ovládané společnosti, prověřované. Kromě tří policejních důstojníků v činné službě byli obviněni i dva bývalí policisté, jeden civilista a jedna firma. Na webu GIBS o tom v pátek informovala její mluvčí Ivana Nguyenová. Dozor nad vyšetřováním případu má Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

V případě získání informací o policejním prověřování z neveřejných evidencí mohli podnikatelé ovlivnit trestní řízení ve svůj prospěch nebo dosáhnout zmaření jednotlivých úkonů. "Podnikatelé za poskytování této 'ochrany' zaplatili minimálně jeden milion Kč," uvedla Nguyenová.

Dva ze tří obviněných důstojníků slouží v ostravské expozituře Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Třetí u hospodářské kriminální policie na krajském policejním ředitelství Moravskoslezského kraje. Obviněny byly i čtyři další osoby, z toho dva bývalí policisté a jedna právnická osoba. Všichni jsou stíháni na svobodě.

Stíhání proti nim je vedeno kvůli neoprávněnému přístupu k počítačovému systému a nosičům informací, zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku a podplacení. V případě pravomocného rozsudku hrozí obviněným tři roky až deset let vězení.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Skupina Miton investuje 15 milionů do digitálního antikvariátu Knihobot.cz

Do českého digitálního antikvariátu Knihobot.cz, který funguje dva roky, vstupuje investiční skupina Miton. Za 15 milionů korun získá ve firmě třicetiprocentní podíl. "Všichni si rádi kupujeme knížky, ale ne všechny potřebujeme nastálo v knihovně. Některé ani nedočteme, jiné potřebujeme jen na krátkou chvíli. Málo z nás pak takové knihy vrací do oběhu," popisuje zakladatel Knihobotu Dominik Gazdoš. "Pak to připomíná začarovaný kruh, kdy by si čtenář rád pravidelně kupoval knihy z druhé ruky, ale často nemá kde," líčí, co se Knihobot snaží změnit.

Společnost už pomohla najít nového majitele více než 113 tisíci knihám, v přístím roce si dal za cíl vyplatit majitelům použitých knih 100 milionů korun. Knihy lze donášet na pobočky Knihobota nebo Zásilkovny, případně si po celém Česku objednat kurýra. Knihobot nyní dokáže přijmout do prodeje tisícovku knih denně, do konce roku by to mohl být trojnásobek. Peníze z prodeje vyplácí majitelům na základě skutečné prodejní ceny hned poté, co titul najde nového majitele. Výhledově chce Knihobot expandovat do Evropy. "Začneme nejspíš ještě letos na Slovensku," doplňuje zakladatel.

Skupin Miton vznikla roku 2000, jejím portfoliem prošly portály Stahuj, Heureka.cz, Dáme jídlo nebo Slevomat. V současnosti do skupiny patří on-line supermarket Rohlík.cz, obchod s nábytkem Bonami, e-shop s módou Glami nebo prodejce lístků GoOut. "Tým Knihobotu na koleně vybudoval fungující firmu. Když jsme viděli, co všechno dokázali sami postavit, museli jsme smeknout. Naše peníze a know-how z e-commerce mohou pomoci k dalšímu růstu," komentuje dohodu partner Mitonu Michal Jirák.

před 34 minutami

Z mysu Canaveral odstartovali k vesmírné stanici čtyři astronauti v lodi firmy SpaceX

Z floridského Mysu Canaveral v pátek po denním odkladu vynuceném nepřízní počasí odstartovala loď Crew Dragon Endeavour se čtyřmi novými obyvateli Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) včetně Thomas Pesqueta, astronauta Evropské kosmické agentury (ESA). Loď s lidskou posádkou poprvé nese na oběžnou dráhu již jednou použitý stupeň nosné rakety Falcon 9 společnosti SpaceX. Samotná loď má za sebou již také jednu cestu k ISS, loni v květnu tam vynesla testovací dvoučlennou posádku.

Cesta k ISS bude trvat necelých 24 hodin. Posádka má podle plánu dorazit ke stanici v sobotu v 11:10 SELČ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy