Raketoplán Discovery bezpečně přistál na Floridě

pra
7. 11. 2007 19:04
Expedice splnila všechny úkoly, které měla
Raketoplán Discavery přistál podle plánu na floridském Mysu Canaveral
Raketoplán Discavery přistál podle plánu na floridském Mysu Canaveral | Foto: Reuters

Mys Caneveral - Raketoplán Discovery bez problémů ukončil svou vesmírnou misi. Krátce po devatenácté hodině středoevropského času bezpečně přistál v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě.

Discovery odstartoval z floridského mysu Canaveral 23. října v 17:38 našeho času, a to i přesto, že nezávislá komise odborníků doporučovala let odložit a vyměnit destičky tepelných štítů. Na třech z nich totiž objevila mikroskopické trhliny.

NASA však rozhodla, že tato mírná poškození neohrožují raketoplán ani jeho sedmičlennou posádku. Aby nebylo potíží dost, objevili kontroloři jen několik hodin před startem na potrubí palivové nádrže kusy ledu. Ty při startu mohly poškodit izolaci.

  

I přesto však expedice Zemi opustila podle plánu a zamířila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), s níž se za dva dny úspěšně spojila. Raketoplán s sebou vezl nový modul Hormony, který je nutný k dalšímu rozšiřování stanice. Astronauti jej připravili k připojení k ISS hned při prvním výstupu do volného prostoru.

Její dokončení se plánuje do roku 2010. K modulu by měla přibýt evropská laboratoř Columbus a japonský modul Kibo. Pokud bude vše probíhat hladce, připojí NASA evropskou laboratoř už v prosinci.

Původně plánovaný pobyt astronautů ve vesmíru se prodloužil o den poté, co se objevila závada na kloubu, který na ISS otáčí solárními panely za Sluncem. Při výstupu do vesmíru astronauti v kloubu objevili kovové hobliny. Ty omezují schopnost kloubu natáčet kolektory ke slunečním paprskům.

Opozdila se i kontrola poškozeného kloubu, a to kvůli poškozenému solárnímu panelu. V něm vznikla asi 75 centimetrů dlouhá trhlina. Ta v porovnání s celkovou délkou panelu (73 metrů) sice nebyla příliš velká, odborníci však nevěděli, jak může ovlivnit dodávky elektrické energie pro stanici.

Protržené křídlo se nakonec podařilo opravit. Astronaut Scott Parazynski se vysunul na robotické paži prodloužené o patnáctimetrový nástavec od stanice dál, než jaké je doporučená vzdálenost pro bezpečný návrat v případě komplikací. Hrozil mu navíc zásah elektrickým proudem.

Od ISS se raketoplán odpojil v pondělí krátce po 11:30 SEČ.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Vlak u Nymburka srazil člověka. Železniční provoz je omezen

Osobní vlak ve čtvrtek ráno srazil na železniční trati mezi Nymburkem a Poděbrady člověka. Provoz dálkových i regionálních vlaků byl v uvedeném úseku zastaven. Na webu to uvedly České dráhy. Omezení kvůli nehodě, která se stala před 05:30, by podle jejich předběžného odhadu mělo trvat zhruba do 07:00.

Další zprávy