Radioaktivní voda pod Fukušimou prolomila zábrany

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
6. 8. 2013 10:16
Množství kontaminované vody prosakující do Tichého oceánu by se mohlo rychle zvýšit.
Fukušima dva roky po zemětřesení.
Fukušima dva roky po zemětřesení. | Foto: Reuters

Tokio - Japonský úřad pro kontrolu jaderné energetiky varoval, že poškozená elektrárna Fukušima čelí nové hrozbě způsobené hromaděním radioaktivní spodní vody.

Postavená zábrana, která má tuto vodu zadržet, už byla prolomena.

To znamená, že množství kontaminované vody prosakující do Tichého oceánu by se mohlo rychle zvýšit, dodal úřad citovaný zpravodajským serverem BBC News.

Japonské úřady zaznamenaly řadu úniků vody a energetických výpadků v elektrárně, kterou v březnu 2011 zničilo silné zemětřesení a následná přívalová vlna tsunami.

Provozovatel elektrárny, společnost Tokyo Electric Power Company (TEPCO), si vysloužil tvrdou kritiku za nedostatečnou otevřenost v informování o těchto únicích.

Společnost TEPCO minulý měsíc poprvé přiznala, že radioaktivní voda prolomila podzemní bariéru a prosakuje do moře. Tvrdila ale, že už přijala kroky, jak tomu zamezit. Podle šéfa úřadu pro kontrolu jaderné energetiky Šindžiho Kindžóa ovšem přijatá protiopatření byla jen dočasným řešením.

"Způsob, jakým TEPCO vnímá krizi, je slabý," řekl Kindžó. "To je důvod, proč to nemůžeme nechat jen na provozovateli," dodal s tím, že v tuto chvíli "tu máme stav nouze".

Spodní voda po překonání bariéry může začít prostupovat mělčími oblastmi; jakmile vystoupá na povrch, může začít proudit "krajně rychle", varoval Kindžó. V sobotu odhadl japonský deník Asahi šimbun, že by se kontaminovaná voda mohla dostat do moře během tří týdnů.

Předpokládá se, že kontaminovaná voda pochází ze 400 tun vody, která je denně pumpována do elektrárny, aby ochladila reaktory. Podle expertů jediná možnost, kterou TEPCO má, je radioaktivní vodu z elektrárny průběžně odčerpávat. Kvůli kontaminaci ale musí být skladována - a více než 1000 obřích nádrží kolem Fukušimy už je téměř plných.

TEPCO uvedlo, že plánuje odčerpávat více než 100 tun spodní vody denně.

V prvních týdnech po katastrofě Fukušimy japonská vláda povolila vypustit desítky tisíc tun kontaminované vody do Tichého oceánu coby nouzové řešení. Vypuštění toxické vody ostře kritizovali představitelé sousedních zemí i místní rybáři a TEPCO muselo slíbit, že radioaktivní vodu už vypouštět nebude.

 

Právě se děje

Další zprávy