reklama
 
 

Za úniky radiace z Fukušimy může majitel, nic nedělal

1. 8. 2013
TEPCO neopravilo trhlinu, byť tvrdilo opak. Radioaktivní voda se dostala do moře.

Tokio - Za úniky radioaktivní vody z poničené jaderné elektrárny Fukušima na volné moře zřejmě může vědomá nečinnost jejího provozovatele.

Japonská energetická společnost TEPCO totiž na jaře roku 2011 neopravila trhlinu, která se objevila mezi budovou s turbínami a přiléhající podzemní nádrží. A to přesto, že tvrdila opak.

Provozovatel elektrárny se na opravu trhliny začal připravovat až poté, co letos v červenci vyšlo najevo, že radioaktivní voda se už dostala až na volné moře, napsal deník Asahi Shimbun.

Následky zničující tsunami se do turbínové budovy dostala radioaktivní voda, která pronikla i do podzemní nádrže. Tudy proudila do zálivu u elektrárny a postupně se dostala až do oceánu.

Už v dubnu 2011 přitom společnost deklarovala, že trhlina je zabezpečená, uvádí deník na základě tehdejšího rozhovoru s představiteli společnosti. TEPCO to nyní popírá.

Společnost se ohrazuje tím, že opravou trhliny mělo na mysli betonové zahrazení trhliny na vnější straně nádrže, přímo sousedící s mořem. Tu skutečně opravila.

Podle deníku však byla dřívější slova představitelů firmy zcela jednoznačná.

autor: Jana Černá | 1. 8. 2013

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama